Marnowanie jedzenia

i

Autor: archiwum

WIADOMOŚCI

Większe kary za marnowanie jedzenia. W Polsce wyrzucamy żywność tonami. Jest nowy projekt

Projekt nowej ustawy zakłada zwiększenie kar finansowych za marnowanie żywności przez sklepy pow. 250 m kw. oraz za brak prowadzenia kampanii informacyjnych. Aktualnie żywność, której data ważności minęła jest traktowana jako odpad, a opłata dla sklepu za wyrzucenie jej wynosi 100 zł za tonę.

Jak podaje Portal Samorządowy projektowane przepisy zakładają podniesienie tej kwoty do 250 zł. Zmiany zakładają również doprecyzowanie przepisów ws. obowiązku podpisania umowy między sklepami powyżej 250 m kw., a organizacjami, które zajmują się przekazywaniem żywności potrzebującym.

Projektowana nowela doprecyzowuje definicje marnowania żywności i sprzedawców żywności. Według wiceministra wysokość opłaty za tonę odpady w przypadku sklepów powyżej 250 m kw powinna "wynosić przynajmniej 500 zł".

- Sprzedawca żywności to nie tylko sieć sklepów, ale każdy sklep o powierzchni powyżej 250 m kw. W myśl nowych przepisów podniesiona będzie opłata dla każdego sklepu tej wielkości za każdą tonę zmarnowanej żywności. Ja sam będę optował za tym, żeby ta kwota była jeszcze wyższa - zaznaczył Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak.

W nowej ustawie przewiduje się również konieczność podpisania umowy między sklepami powyżej 250 m kw., a organizacjami, które zajmują się przekazywaniem żywności potrzebującym. Dodatkowo, ma zobowiązywać sklepy do prowadzenia kampanii informacyjnej. W przeciwnym wypadku może ich czekać kara finansowa.

- W znowelizowanej ustawie doprecyzujemy termin podpisania takiej umowy, ponieważ do tej pory to był termin do wyboru. Teraz mówimy jasno - taka umowa ma być podpisana do końca roku na kolejny rok" - dodał Kołodziejczak.

Nowe przepisy mają przeciwdziałać marnowania jedzenia, bo jak zaznaczono na konferencji, w Polsce rocznie marnuje się ok. 5 mln ton żywności.