Wiadomości

Wichury i śnieg paraliżują Polskę! 900 interwencji strażaków, są ranni. Gdzie jest najgorzej?

2025-04-05 19:46

Sobota upływa w całej Polsce pod znakiem intensywnych interwencji strażaków. Silny wiatr, opady śniegu i przymrozki dały się we znaki mieszkańcom wielu regionów. Do godziny 18:00 odnotowano aż 900 zgłoszeń, a w Warszawie drzewo spadło na przystanek autobusowy, raniąc dwie osoby. Sprawdź, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza i jakie ostrzeżenia IMGW obowiązują w Twoim regionie!

W sobotę, 27 kwietnia, strażacy w całej Polsce mieli pełne ręce roboty. Aż 900 zgłoszeń związanych z silnym wiatrem i innymi zjawiskami atmosferycznymi wpłynęło do służb do godziny 18:00. Najwięcej interwencji odnotowano w województwach: mazowieckim (232), kujawsko-pomorskim (168) i warmińsko-mazurskim (132).

Dwie osoby zostały ranne w wyniku upadku drzewa na przystanek autobusowy przy ul. Rydygiera w Warszawie – poinformował rzecznik prasowy KG PSP st. bryg. Karol Kierzkowski.

Burze śnieżne i wywrócone auto

Przez Polskę wędrują opady śniegu, którym towarzyszy silny wiatr, a miejscami padają także wyładowania atmosferyczne (burze śnieżne). Napływa także chłodne powietrze. Na Podlasiu i w części Warmii i Mazur termometry pokazują nieco ponad 2 stopnie Celsjusza.

Pogoda paraliżuje Polskę. Informacje o nagłych zdarzeniach dochodzą niemal co kilka minut.

W Radomiu w przerwie meczu Ekstraklasy Radomiak - Zagłębie Lubin spadło tyle śniegu, że służby porządkowe musiały usuwać zalegający śnieg z murawy stadionu.

W Pułtusku wichura połamała drzewa na miejscowym cmentarzu. Konary zniszczyły wiele nagrobków.

W Brodnicy drzewo przewróciło się w pobliżu kościoła, tarasując przejazd na szerokości całej drogi.

W Nowym Mieście Lubawskim spróchniały konar drzewa spadł na szybę czołową jadącego tamtą drogą samochodu, w wyniku czego kierujący uderzył w drzewo, a następnie doprowadził do wywrócenia pojazdu. 36-letni mieszkaniec powiatu chojnickiego siedzący za kierownicą auta może mówić o dużym szczęściu, bowiem nie odniósł obrażeń ciała.

Zobacz zdjęcia

Gdzie obowiązują ostrzeżenia przed silnym wiatrem?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia I stopnia przed silnym wiatrem dla województw:

  • podlaskiego
  • warmińsko-mazurskiego
  • lubelskiego
  • mazowieckiego
  • podkarpackiego
  • małopolskiego
  • świętokrzyskiego
  • łódzkiego
  • pomorskiego
  • kujawsko-pomorskiego
  • wielkopolskiego
  • zachodniopomorskiego
  • śląskiego

Ostrzeżenie I stopnia oznacza, że wiatr na tym obszarze może osiągnąć średnią prędkość do 35 km/h (nad morzem do 45 km/h), a w porywach do 80 km/h.

Dla części województw: kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego obowiązują ostrzeżenia II stopnia przed silnym wiatrem. Alert obowiązuje do godz. 20. Te same ostrzeżenie wydało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Ostrzeżenie II stopnia przewiduje wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 50 km/h w porywach do 95 km/h, z północy.

Przymrozki i opady śniegu – cała Polska pod alertami

Nie tylko silny wiatr stanowi problem. Całą Polskę obejmą alerty I stopnia przed przymrozkami.

IMGW wydało również ostrzeżenia przed opadami śniegu I stopnia dla województwa lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego i podlaskiego oraz ostrzeżenia I stopnia przed oblodzeniem spowodowanym zamarzaniem mokrej nawierzchni dróg i chodników dla województwa kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

Śląsk Radio ESKA Google News

Groźna sytuacja na Zalewie Szczecińskim i Wiślanym

IMGW wydało także ostrzeżenie I stopnia przed gwałtownymi wzrostami stanów wody dla Zalewu Szczecińskiego w woj. zachodniopomorskim. Dla obszaru Elbląga, Zalewu Wiślanego i jego zlewni do Nogatu Instytut wydał ostrzeżenie II stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

Jarmark wielkanocny w Katowicach najlepszy w Polsce

Zobacz zdjęcia