SUP czyli inaczej Stand Up Paddle to sport wodny, który narodził się w XX wieku na Hawajach, choć już kilka tysięcy lat temu w ten sposób poruszały się dawne plemiona. Sport polega na pływaniu na specjalnej desce oraz wiosłowaniu jednym wiosłem na dowolnym akwenie na przykład jeziorach i rzekach. Dla wielu bardzo trudny, bo wykorzystuje niemal wszystkie partie mięśni.
Wicemistrzynie świata są Polkami
Nie jest to w żadnym stopniu coś trudnego dla raciborzanek, które reprezentujące miasto i Raciborskie Towarzystwo Wioślarskie zdobyły srebro na Mistrzostwach Świata SUP, które odbyły się w Sarasocie na Florydzie w USA.
Zawody te są nie tylko okazją do rywalizacji na najwyższym poziomie, ale także platformą do promocji sportu i integracji międzynarodowej społeczności SUP, jak i reprezentacji Polski. Wydarzenie to przyciąga uwagę mediów, sponsorów oraz fanów sportów wodnych, co przyczynia się do popularyzacji stand up paddle na całym świecie.
Drugie miejsce na MŚ w biegu technicznym
W rywalizacji wzięła udział drużyna, w następującym składzie:
- Martyna Drobny,
- Emilia Daszewska,
- Hania Kamińska.
Dziewczyny osiągnęły wynik 273 punkty, zajmując drugie miejsce tuż za Hiszpanią i wyprzedzając takie kraje jak Włochy, czy Japonia.
Podium Mistrzostw Świata 2024 w biegu technicznym:
- Hiszpania – 275 pkt
- Polska – 273 pkt
- Japonia – 272 pkt
RTW Racibórz jest kuźnią talentów
Na uwagę zasługuje również występ Miłosza Sytnika, który zajął 8. miejsce w finale i znalazł się w top 16 najlepszych zawodników na świecie. Jego wynik potwierdza, że klub RTW Racibórz jest prawdziwą kuźnią talentów w dyscyplinie SUP.
Tak wybitne osiągnięcia nie byłyby możliwe bez wsparcia sponsorów, rodziców i profesjonalizmu trenera Mariusza Miczka. Jego umiejętność motywowania młodych sportowców przyczyniły się do tych niesamowitych rezultatów. To dzięki niemu zawodnicy z Raciborza mogą rywalizować z najlepszymi na świecie.