Wezwanie do wojska: choroby uniemożliwiają szkolenie
Armia Polska wzywa na obowiązkowe szkolenie wojskowe wszystkich rezerwistów w wieku do 65 roku życia. Zły stan zdrowia i przebyte choroby, które pozostawiły trwały ślad na ogólnej kondycji rezerwistów automatyczne dyskwalifikują takie osoby z konieczności odbycia szkolenia. Ostatecznie decyduje o tym lekarz w jednostce wojskowej, lecz wykazanie się stosownym zaświadczeniem lekarskim zazwyczaj kończy sprawę. Żaden lekarz nie będzie ryzykował zdrowie i życiem badanych przez niego osób.
Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało bardzo długą listę chorób, schorzeń, a także wad budowy ciała, które wykluczają rezerwistę z powołania do wojska do służby zasadniczej, a także ze szkoleń wojskowych.
Kategorie wojskowe w Polsce
- A — zdolny do czynnej służby wojskowej;
- B — czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej;
- D — niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju;
- E — trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji w czasie wojny.
- N - trwale lub czasowo niezdolny do zawodowej służby wojskowej oraz niezdolny do służby w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego
- Z/O - orzeka się w stosunku do żołnierzy zawodowych, którzy wskutek wypadku pozostającego w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej albo chorobą powstałą w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby wojskowej, doznali stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.
Niezależnie od przyznanej kategorii na kwalifikacji wojskowej, rezerwista ma prawo w każdej chwili zgłosić pogarszający się stan zdrowia celem powtórzenia badania na przykład przed obowiązkowym szkoleniem wojskowym.
Lista najczęstszych chorób, które zwalniają z obowiązkowych szkoleń wojskowych
Sprawdź w galerii zdjęciowej
Rezerwiści wezwani do przeszkolenia wojskowego podlegają tym samym wymogom lekarskim, co kandydaci w trakcie kwalifikacji wojskowej. Oceniani są w kilkunastu kategoriach w zależności od rodzaju wojsk.
Wymogi lekarskie podzielone są na kilka elementów. Rezerwista poddany jest badaniu lekarskiemu wg tabel dotyczących:
- budowy ciała
- chorób skórnych
- narządów wzroku
- narządów słuchu
- narządów mowy
- układu kostnego
- układu oddechowego
- układu trawiennego
- układu krążenia
- układu moczowo-płciowego
- układu nerwowego
- chorób wewnętrznych
- stanu psychicznego
Szczegółowe Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej