Z Katowicką Kartą Mieszkańca taniej nawet na Off Festivalu
Program „Katowickiej Karty Mieszkańca” został uruchomiony 1 września 2020 roku. Od tamtej pory wydanych zostało ponad 110 tysięcy kart, z czego:
- 66 125 kart przez aplikację,
- 10 273 kart poprzez stronę internetową,
- 34 217 kart w formie plastikowej,
- 71 kart przypisanych do karty płatniczej.
Głównym celem Katowickiej Karty Mieszkańca jest premiowanie osób, które są zameldowane w Katowicach i odprowadzają podatki w naszym mieście. Dzięki temu budujemy m.in. nowe baseny, place zabaw, utrzymujemy zieleń czy też organizujemy szereg wydarzeń kulturalnych i sportowych. Dlatego właśnie mieszkańcy Katowic są traktowani w naszym mieście priorytetowo. Katowicka Karta Mieszkańca umożliwia katowiczanom korzystanie ze zniżek na usługi instytucji kultury, sportu i rekreacji. Warto z tej oferty korzystać również w okresie wakacji, kiedy wolnego czasu do zagospodarowania mamy nieco więcej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Jako przykład podaje oblegane od początku wakacji kąpielisko Bugla. Osoby spoza Katowic (bądź nie posiadające Katowickiej Karty Mieszkańca), za wstęp płacą 20 zł. Posiadacze KKM płacą 50 procent mniej, czyli 20 zł. Co istotne, zniżka dotyczy też biletu ulgowego, tak więc korzystają z tego całe rodziny. - Dlatego zachęcam do wyrobienia karty wszystkich tych, którzy jeszcze tego nie zrobili – dodaje Krupa.
Liczba partnerów Katowickiej Karty Mieszkańca cały czas rośnie
Obecnie z programem współpracuje 104 partnerów prywatnych oraz 15 jednostek miejskich. Zniżki obowiązują więc na obiektach zarządzanych przez MOSiR, czyli kąpieliskach pod chmurką (Bugla i Rolna) oraz na kortach tenisowych czy siłowniach. Oba kąpieliska odwiedzono już ponad 44 tysiące razy. Dostępne z Katowicką Kartą Mieszkańca są również inne, miejskie baseny: Brynów, Burowiec oraz Zadole i to nie tylko w okresie wakacji.
Na basenach Brynów, Burowiec i Zadole, od ich otwarcia z Katowickiej Karty Mieszkańca skorzystano łącznie ponad 592 tys. razy. W samym czerwcu odwiedzono nas prawie 66 tys. razy, z czego w ponad 28 tys. przypadków zastosowano 60-procentową zniżkę KKM. To najczęściej wybierana ulga premiująca osoby zamieszkujące w Katowicach - mówi Tomasz Szpyrka, dyrektor basenów Brynów, Burowiec i Zadole. - Wakacje wpływają na frekwencję, która jest wyższa w stosunku do pozostałych miesięcy roku. Szczególnie teraz, w czasie upałów, zachęcamy do relaksu w strefie wodnych atrakcji, ale też w nowo otwartej części wypoczynkowej na Zadolu – dodaje dyrektor.
Obiekty miejskie to jedno, ale posiadacze KKM mogą w te wakacje kupić z 20 procentową zniżką bilety na Off Festival, który odbędzie się dniach 4-6 sierpnia w Dolinie Trzech Stawów. W ramach oferty kulturalnej latem można np. kupić bilety ze zniżką na spektakle organizowane w ramach trwających w czasie wakacji Letnich Ogrodów Teatralnych.
Katowicka Karta Mieszkańca ma w swojej ofercie również zniżki na usługi na terenie Katowic. Dzięki niej taniej wyjdzie nas wizyta u fryzjera, kosmetyczki czy skorzystanie z usług medycznych. Są też rabaty dla osób lubiących podróżować. Z KKM mamy zniżki na wyjazdy zagraniczne, turystyczne, kilkudniowe wycieczki, noclegi, pobyty sanatoryjne. Dla żądnych wrażeń czekają zniżki do rodzinnych parków rozrywki, na spływy pontonowe i kajakowe, wypożyczenie wrotek, wstęp do parku trampolin czy przejazdy torem kartingowym. W ofercie są również m.in. baseny termalne oraz saunarium.
Katowicka Karta Mieszkańca: kto może ją otrzymać?
Wachlarz osób, które mogą ubiegać się o Katowicką Kartę Mieszkańca, jest naprawdę spory. Mogą ją otrzymać np. studenci, którzy są zameldowani na pobyt czasowy czy np. osoby rozliczające w Katowicach podatek dochodowy od osób fizycznych. Kartę mogą więc otrzymać osoby spełniające jeden z poniższych warunków:
- są zameldowane w Katowicach na pobyt stały (bez względu na wiek),
- są zameldowane na pobyt czasowy i rozliczają w Katowicach podatek dochodowy od osób fizycznych (dzieci do 18 roku życia mogą otrzymać kartę – jeżeli choć jeden z rodziców / opiekunów prawnych rozlicza podatek w Katowicach),
- rozliczają w Katowicach podatek dochodowy od osób fizycznych (dzieci do 18 roku życia mogą otrzymać kartę – jeżeli choć jeden z rodziców / opiekunów prawnych rozlicza podatek w Katowicach),
- osoby przebywają w katowickich placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18 roku życia), a także wychowawcy i dyrektorzy tych placówek,
- studenci uczelni zameldowani w Katowicach na pobyt czasowy,
- osoby zameldowane na pobyt czasowy w Katowicach, które nie ukończyły 26 roku życia,
- osoby przebywające w całodobowej placówce pomocy społecznej na terenie miasta Katowice.
Jak można wyrobić Katowicką Kartę Mieszkańca?
Kartę uprawniającą do zniżek na terenie Katowic można sobie wyrobić na kilka sposobów:
- można ją uzyskać w wersji elektronicznej (samodzielnie mogą zrobić to tylko osoby zameldowane na stałe),
- poprzez aplikację mobilną „Katowicka Karta Mieszkańca”,
- poprzez stronę internetową.
Katowicką Kartę Mieszkańca można sobie przypisać do posiadanej karty bankowej (tzw. karta wirtualna) lub otrzymać ją w wersji plastikowej, na wzór karty kredytowej. Warto podkreślić, że możemy korzystać ze wszystkich form karty jednocześnie lub korzystać z dowolnie wybranej przez siebie formy.
Karta wydawana jest bezterminowo, przy czym ograniczeniu podlegają uprawnienia do posiadania zniżek. Ich ważność wynosić będzie dwa lata od wydania karty. Kiedy możliwość korzystania ze zniżek wygaśnie, kartę należy odnowić na kolejne okresy. W przypadku osób, które są zameldowane w Katowicach na stałe, będzie to następować automatycznie. W pozostałych przypadkach, w celu odnowienia uprawnień należy zgłosić się do Biura Obsługi Klienta KKM, o czym osoby te zostaną poinformowane poprzez preferowany przez siebie kanał komunikacji, tj. pocztą elektroniczną lub przez SMS.
Pełny wykaz zniżek oraz wszystkie niezbędne informacje na temat Katowickiej Karty Mieszkańca znajdziecie na stronie kkm.katowice.eu.