Wajecznica to królowa ziemi cieszyńskiej. Nigdzie indziej nie smakuje, tak jak tam

i

Autor: Shutterstock Wajecznica to królowa ziemi cieszyńskiej. Nigdzie indziej nie smakuje, tak jak tam

Tradycje

Wajecznica to królowa ziemi cieszyńskiej. Nigdzie indziej nie smakuje, tak jak tam

2024-10-25 23:17

Wajecznica albo smażylnica to tak naprawdę jajecznica po cieszyńsku. Jednak jest to danie, które znacznie różni się od tradycyjnej jajecznicy, jaką jemy w domu. W smaku - jak twierdzą osoby, które już jej próbowały, ma być natomiast o wiele lepsza. Danie znalazło się na liście produktów tradycyjnych śląska cieszyńskiego.

Kulinarny hit z ziemi cieszyńskiej. Śląsk szczyci się wajecznicą

Jeśli byliście na śląsku cieszyńskim i nie mieliście okazji spróbować wajecznicy, to właśnie daliśmy wam powód do tego, aby tam wrócić. Wajecznica to tradycyjne danie z tego regionu, które można nawet nazwać skarbem Cieszyna. Zresztą w Cieszynie i okolicach wajecznica traktowana jest jak dobro lokalne, ale to nie zaskakuje - ta część Polski jest znana z tego, że uwielbia kultywować i podtrzymywać swoje lokalne tradycje. 

Wajecznicę je się najczęściej na Zielone Świątki. Gospodynie do teraz zresztą w czasie tego święta smażą jajecznicę na powietrzu dla całej swojej rodziny oraz zaproszonych z okazji święta gości. Samo danie ma też dodatkowe dwie inne nazwy: 

  • jajeczniki, która znana jest w Goleszowie
  • smażylnica używana w Istebnej

Tradycja przygotowywania wajecznicy jest też cały czas kultywowana przez gospodynie z okolic Ustronia czy Wisły. 

Wajecznica a jajecznica. Różnice nie są subtelne

Wajecznica to nie to samo co jajecznica - trzeba od razu zaznaczyć. To zdecydowanie inne danie, które przygotowywane jest w zupełnie inny sposób. Wajecznicę robi się najczęściej na wolnym powietrzu i smaży na słoninie. Jest mocno wysmażona i ma bardzo gęstą konsystencję, dzięki czemu wajecznicą możemy posmarować nawet kromkę chleba. 

Jak opisuje książka "Zarys Kultury Materialnej Ludu Cieszyńskiego", "Jajecznicę przyrządzano na wędzonej słoninie z dodatkiem szczypiorku podawały gospodynie obecnym na dużych kromkach razowego chleba".

Wajecznica - sposób przygotowania

Do przygotowania tego dania ze śląska cieszyńskiego potrzebujemy: 

  • 6 jajek
  • 150 g wędzonej słoniny
  • szczypiorek
  • sól 

Słoninę trzeba pokroić w kosteczki i podsmażyć na patelni. Gdy już to zrobimy, należy dodać jajka i smażyć wszystko na małym ogniu. Cały czas trzeba mieszać i kontrolować stopień ścięcia jajek. Można doprawić dodatkowo solą, a nawet pieprzem. Następnie całość posypujemy dużą ilością drobno pokrojonego szczypiorku i jeszcze raz całość mieszamy. 

Danie należy podawać na grubych kromkach razowego chleba posmarowanego masłem. 

QUIZ Zrobisz zakupy w sklepach w Śląskiem mówiąc po Śląsku? Sprawdź się. Ślązacy to docenią

Pytanie 1 z 13
Na rozgrzewkę coś prostego. Co to jest krepel?