W Rybniku powstaje kolejny miejski żłobek

i

Autor: M. Koczy/ UM Rybnik

Edukacja

W Rybniku powstaje kolejny miejski żłobek. Znajdzie w nim miejsce około 70 maluchów

2024-04-15 10:45

Kolejny miejski żłobek, powstający na terenie dawnej Ryfamy, zapewni miejsce około 70 najmłodszym mieszkańcom Rybnika. Kiedy otwarcie?

Rybnik. Przybędzie około 70 nowych miejsc żłobkowych dla dzieci

Nowy miejski żłobek powstaje w jednym z budynków na terenie dawnej Rybnickiej Fabryki Maszyn. Na utworzenie i funkcjonowanie żłobka miasto uzyskało dofinansowanie w wysokości przeszło 5 mln zł w ramach rządowego programu Maluch+.

Wewnątrz przewidziane jest miejsce m.in. na sypialnie, sale dla dzieci, kuchnię i pomieszczenia administracyjne. Wokół żłobka zostanie zagospodarowana strefa zieleni, a teren zostanie ogrodzony. Do nowego, żłobka będzie mogło uczęszczać około 70 dzieci.

Otwarcie nowego żłobka zaplanowane jest na 2026 rok

Przypomnijmy, że jeszcze w 2016 roku rybnickie, niepubliczne żłobki zapewniały miejsce dla 160 dzieci. Rok później, dzięki powstaniu pierwszego Miejskiego Żłobka Wesoła Rybka oraz wprowadzeniu dotacji dla żłobków niepublicznych, liczba miejsc zwiększyła się do 292.

Jak podaje rybnicki magistrat, dziś, kiedy w skład Zespołu Żłobków Miejskich wchodzą już trzy placówki, działające w dzielnicach Maroko-Nowiny, Rybnicka Kuźnia i Boguszowice Osiedle oraz dzięki rozwiniętej sieci podmiotów niepublicznych, opieką żłobkową można objąć 535 rybnickich maluchów.

Teren po byłej Ryfamie, należy do Grupy TDJ. Inwestor zakończył już prace rozbiórkowe w terenie, a obecnie rozpoczęły się procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę pierwszego etapu inwestycji, jakim jest adaptacja budynku przy ul. Hutniczej na potrzeby nowego żłobka oraz budowa mieszkań na terenach od strony ulicy Bolesława Chrobrego.

Otwarcie nowego żłobka zaplanowane jest na 2026 rok. 

QUIZ PRL. Gry i zabawy dziecięce w PRLu

Pytanie 1 z 15
Jak nazywała się gra podczas której uczestnicy przesuwali przedmiot w stronę mety: pstrykając w niego palcami?
QUIZ PRL. Gry i zabawy dziecięce w Polsce ludowej