Piękna, słoneczna pogoda i dobre towarzystwo skłaniają często do tego, żeby wykorzystać czas wolny na wypoczynek nad wodą. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, kiedy się na to zdecydujemy, o czym przypominają ratownicy oraz policja.
Statystyki są przerażające. W całej Polsce od początku roku utonęło już ponad 100 osób, w woj. śląskim 5 (stan na 27 lipca 2023 r.).
25 lutego dwóch mężczyzn postanowiło późnym wieczorem wejść do rzeki w Wiśle. Jeden z nich został porwany przez jej nurt. Walka o jego życie trwała długo, niestety ratownicy ją przegrali. 30-letni mężczyzna zmarł.
2 lipca ze zbiornika wodnego „Pacyfik” w Częstochowie wyłowiono ciało około 60-letniego mężczyzny. Na brzegu pozostawiony był jego rower.
8 lipca doszło do utonięcia w stawie w Koniecpolu.
10 lipca w Jeziorze Pławniowice utonął 26-letni gliwiczanin. Akcję poszukiwawczą prowadziło kilkudziesięciu policjantów z Pyskowic oraz katowickiego oddziału prewencji, a także strażacy, w tym ochotnicy.
16 lipca - utonięcie w zbiorniku wodnym w Kłobucku.
Jak podaje policja, najczęstszą przyczyną utonięć jest wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu, który powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji. Nawet jedno wypite piwo może okazać się przyczyną ogromnej tragedii. Inne przyczyny utonięć to brawura, brak rozwagi, niewłaściwa ocena własnych umiejętności bądź po prostu ich brak, a także korzystanie z kąpielisk niestrzeżonych.
Policja apeluje:
- pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik wodny, bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana, informują o nich znaki i tablice ostrzegawcze, nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych
- zapoznaj się i zawsze przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz oraz stosuj się do uwag i zaleceń ratownika
- na kąpieliskach określone zostały strefy dla umiejących i nieumiejących pływać oraz brodziki w miejscach wykorzystywanych do kąpieli
- nie skacz do wody w miejscach niewyznaczonych, gdyż może się to skończyć śmiercią lub kalectwem
- nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu, nie wolno również łączyć alkoholu z uprawianiem sportów wodnych
- kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas, jeżeli ktoś będzie potrzebował pomocy, zawiadom właściwe służby oraz inne osoby
- nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich
- nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku, łatwo wtedy stracić orientację;
- należy szybko wyjść z wody, gdy odczuwasz zmęczenie lub doznałeś skurczu mięśni
- PAMIĘTAJ! NIGDY NIE ZOSTAWIAJ DZIECI BEZ OPIEKI — będąc nad wodą z dziećmi, nie można pozostawiać ich bez nadzoru osób dorosłych, nawet jeśli jest to niewielki zbiornik wodny na własnej posesji
- korzystając ze sprzętu pływającego np. roweru wodnego, kajaku pływają zawsze w zapiętej/zasznurowanej kamizelce asekuracyjnej (kapoku)
Pamiętajmy o numerach alarmowych: Ogólnoeuropejski numer alarmowy: 112 WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe dla telefonów komórkowych: 601 100 100.
Planując wypoczynek w Polsce, zarówno nad wodą, jak i w górach zainstaluj bezpłatną aplikację „RATUNEK”.