Muzeum Miejskie w Tychach organizuje pięciodniowe warsztaty dla dzieci w wieku od 11-14 lat. Uczestnicy podczas zajęć zwiedzą m.in tradycyjne, śląskie podwórka i tereny poprzemysłowe, a nawet zaprojektują własne osiedle.
Warsztaty z zakresu edukacji wizualnej, sensorycznej, dźwiękowej i ruchowo-tanecznej pozwolą poznać tyskie osiedla na nowo i wzajemnie swoje kultury. Podczas wielokulturowych i multisensorycznych zajęć realizowanych w siedzibie Muzeum oraz w przestrzeniach tyskich osiedli polska i ukraińska młodzież w wieku 11–14 lat nauczy się zaangażowanej obserwacji i dostrajania uważności do miejsca, w którym żyje. Przed nimi fotografowanie, „zbieranie” faktur, dźwięków, kolorów, tworzenie kolaży, pamiątek i opowieści o danym miejscu. Rozbudzimy świadomość architektoniczno-urbanistyczną, ekologiczną (przyroda w mieście) oraz dotyczącą sposobów doświadczania przestrzeni zabudowanej - mówi Agnieszka Woszczyńska z tyskiego Muzeum Miejskiego.
- Punktem wyjścia do warsztatów są fotografie Tyskiego Klubu Fotograficznego „KRON”. W trakcie pięciu dni przyjrzymy się sposobom przedstawiania miasta, podwórka czy śląskich terenów poprzemysłowych na czarno-białych zdjęciach. Wybierzemy się na fotograficzne i obserwacyjne spacery, a także wspólnie zaprojektujemy idealne osiedle. Będziemy rozmawiać o wyobrażeniach i oczekiwaniach wobec miejsc, w których żyjemy, o tym, jak zmienia się Śląsk. W trakcie warsztatów osoby uczestniczące będą mogły prowadzić dziennik, a także stworzyć autorskie pocztówki i kolaże - dodaje Agnieszka Woszczyńska.
Udział w warsztatach jest darmowy, jednak obowiązują wcześniejsze zapisy. Szczegółowy program zajęć znajdziecie na stronie Muzeum Miejskiego w Tychach.