ITS w Tychach

i

Autor: Dariusz Brombosz

W Tychach powstaje Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem. To będzie jedno z najnowocześniejszych tego typu rozwiązań w Polsce [AUDIO]

2020-01-27 14:22

Za 118 milionów złotych w Tychach zostanie uruchomiony Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem. Znacząco usprawni komunikację w mieście, poprawi bezpieczeństwo, a także stworzy możliwość bezpośredniego sterowania ruchem. Sercem całego systemu będzie Centrum Sterowania Ruchem na Stadionie Miejskim. Cały projekt gotowy ma być pod koniec 2021 roku.

W Tychach powstaje Inteligentny System Zarządzania Ruchem

Tyski ITS to bardzo duży projekt, który obejmuje nie tylko rozmaite rozwiązania innowacyjne w sterowaniu ruchem miejskim. Miasto przebuduje blisko 40 skrzyżowań, powstanie 12 stacji pogodowych i 7 monitorujących jakość powietrza i hałasu. Dodatkowo w Tychach pojawi się ponad 70 tablic tak zwanych zmiennych treści informujące uczestników ruchu o niebezpieczeństwach i utrudnieniach, portal informacyjny za pomocą którego każdy będzie mógł sobie zaplanować podróż jak w tym czasie nie utknąć w korku miejskim. Pojawią się też rozwiązania dzięki, którym autobusy miejskie i pojazdy uprzywilejowane nie będą napotkają na zatory uliczne.

- Ruch autobusów i trolejbusów będzie na bieżąco śledzony na e-mapach, tak by w razie opóźnienia system mógł zareagować bardzo szybko i wprowadzić priorytet przejazdu dla tych pojazdów na wybranych skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną- wyjaśnia Agnieszka Kijas rzeczniczka prasowa w Miejskim Zarządzie Ulic i Mostów w Tychach. I jednocześnie dodaje: Inteligentne sterowanie zapobiegnie też sytuacjom, kiedy kierowcy denerwują się stojąc na czerwonym świetle przy zerowym ruchu wokoło, tracąc czas i paliwo. System przeanalizuje dane i zapali zielone światło.

Sercem całego systemu będzie Centrum Sterowania Ruchem, zlokalizowane w pomieszczeniach tyskiego stadionu. Tam będą gromadzone bieżące informacje o ruchu drogowym, tam też będzie główny ośrodek monitorowania ruchu przez system kamer, gdy np. dojdzie do wypadku, system natychmiast dostarczy taką informację i umożliwi wyświetlenie komunikatu o utrudnieniach na tablicach w wybranych punktach miasta.

Tyski ITS będzie jednym z największych projektów, jakie w najbliższych latach zostaną zrealizowane w mieście i bez wątpienia największym tego typu systemem w kraju.

W Tychach powstaje Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem. Posłuchajcie!

Województwo śląskie bez tajemnic. Rozpoznasz miasto po zdjęciu?

Pytanie 1 z 10
Jakie to miasto?
Województwo śląskie bez tajemnic