Otwarto centrum przesiadkowe w Świerklańcu
W poniedziałek, 17 kwietnia, po niespełna jedenastu miesiącach budowy oficjalnie otwarto centrum przesiadkowe w Świerklańcu (powiat tarnogórski).
Koncepcja budowy tego miejsca powstała już w 2018 roku. Na przeszkodzie, w przeszłości, stawały jednak finanse. Teraz inwestycję udało się w końcu zrealizować.
Niemal sześć milionów złotych kosztowało centrum przesiadkowe, które znajduje się obok pałacowego parku. Gmina Świerklaniec dołożyła do budowy zaledwie 58 tys. złotych. Reszta kwoty to środki pochodzące m.in. z Unii Europejskiej czy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
- Dzisiaj możemy z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że Gmina Świerklaniec zrobiła wielki krok w kierunku swojego dobrego, zrównoważonego rozwoju. Budowa centrum przesiadkowego w Świerklańcu to jedna z największych pod względem organizacyjnym, technicznym i finansowym inwestycja w infrastrukturę komunikacyjną realizowana przez gminę - powiedział, w trakcie uroczystego otwarcia, wójt Marek Cyl.
W ramach inwestycji nie wycięto ani jednego drzewa
Centrum przesiadkowe składa się z czterostanowiskowego peronu dla autobusów krótkich i przegubowych. Jest ono wyposażone w elektroniczne tablice LED, czyli elementy systemu dynamicznej informacji pasażerskiej.
Obok znajdują się natomiast cztery stanowiska ładowania samochodów elektrycznych, a także miejsce przeznaczone w przyszłości dla roweru metropolitalnego wraz z stacjami serwisowymi rowerów czy ładowarkami dla rowerów elektrycznych.
Ponadto przebudowane zostały skrzyżowania i zjazdy oraz oświetlenie istniejących i nowo powstałych przejść dla pieszych. W ramach tej inwestycji powstało 60 miejsc parkingowych. Pierwotnie zakładano, że będzie ich o cztery więcej, ale - jak przyznał wójt gminy - dzięki temu udało się uratować istniejący drzewostan. Nie wycięto bowiem ani jednego drzewa w związku z tą inwestycją.
Centrum przesiadkowe w Świerklańcu jest także oczywiście całodobowo monitorowane.
- Planujemy, aby centrum przesiadkowe w Świerklańcu było miejscem, które pozwoli zoptymalizować transport publiczny w naszej gminie, ale także komunikację tranzytową przebiegającą przez Świerklaniec. To także miejsce ważne dla wszystkich, którzy odwiedzają naszą gminę, aby zobaczyć zabytkowy park w Świerklańcu ale przede wszystkim dla mieszkańców, którzy dojeżdżają do pobliskich obiektów handlowych, pracy lub szkoły - czytamy na stronie internetowej Urzędu Gminy w Świerklańcu.