Mieszkania chronione to jedna z form pomocy społecznej. W jej ramach osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej mogą przygotować się do samodzielnego życia pod okiem specjalistów.
Do mieszkań chronionych trafiają głównie ludzie, którzy ze względu na wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebują wparcia w funkcjonowaniu. To np. osoby z zaburzeniami psychicznymi, opuszczające pieczę zastępczą, młodzieżowy ośrodek wychowawczy czy zakład poprawczy. Schronienie tam znajdą także cudzoziemcy.
Decyzję o skierowaniu do korzystania ze wsparcia w postaci mieszkania chronionego podejmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Jest ona wydawana po ustaleniu sytuacji danego kandydata przez pracownika socjalnego w środowisku.
Inaczej dzieje się w przypadku, gdy organizacja pozarządowa prowadzi mieszkanie chronione na zlecenie miasta. W Sosnowcu jest 5 takich placówek. Wówczas nie zapada decyzja administracyjna, a z mieszkańcem zawierana jest umowa cywilnoprawna.
Pomoc dla osób w kryzysie
Miejsce w mieszkaniu chronionym jest z reguły przyznawane na czas określony. Tylko w wyjątkowych sytuacjach decyzja może zostać wydana na czas nieokreślony. Tak może się zdarzyć m.in. w przypadku osób posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
- Dodatkowo wyróżniamy mieszkania chronione treningowe, w których pobyt powinien trwać od 3 do 6 miesięcy. Takie mieszkanie funkcjonuje przy ul. Małachowskiego 36 i służy typowo do nauki i rozwijania lub utrwalania samodzielności, dzięki zatrudnionym specjalistom z różnych dziedzin i trenerom - tłumaczy Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Sosnowiec.
W mieszkaniu chronionym dla osób starszych czynsz jest opłacany przez MOPS. W mieszkaniu treningowym, prowadzonym przez organizację pozarządową, opłaty są pokrywane z unijnego projektu. Natomiast w innych placówkach, prowadzonych na zlecenie miasta, mieszkańcy ponoszą koszty utrzymania. Są one jednak dostosowywane do dochodu i możliwości danej osoby.
W Sosnowcu powstanie kolejne mieszkanie chronione
W Sosnowcu funkcjonuje już kilka takich miejsc. Mieszkanie treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną mieści się przy ul. Małachowskiego. Przy Ośrodku Interwencji Kryzysowej przygotowano mieszkanie dla młodzieży z placówek opiekuńczo-wychowawczych.
Cztery kolejne mieszkania powstały z myślą o osobach z niepełnosprawnością intelektualną. MOPS prowadzi placówki przy ul. Chemicznej i ul. Niweckiej. Organizacja pozarządowa zajmuje się natomiast dwoma domami przy ul. Przejazd.
To właśnie tam powstanie kolejne mieszkanie chronione. Tym razem zostanie przeznaczone dla osób starszych, zagrożonych bezdomnością. Schronienie w nim znajdzie 7 osób. Placówkę będzie prowadził MOPS.
Dzięki umowie, podpisanej przez Miejski Zakład Zasobów Społecznych z wykonawcą, prace nad remontem lokalu mogą się już zacząć. Pierwsi lokatorzy mają się wprowadzić do mieszkania przy ul. Przejazd na początku przyszłego roku. Koszt inwestycji wyniesie niecałe 295 tys. zł.