Wielkanoc 2025

Święcenie pokarmów w strojach rozbarskich zyskuje na popularności. Kościół pw. św. Jacka pękał w szwach

2025-04-19 13:20

Wzorem lat ubiegłych, w Wielką Sobotę odbyło się święcenie pokarmów wielkanocnych w strojach rozbarskich. Ponad sto osób przyodzianych w barwne stroje ludowe odwiedziło Kościół Świętego Jacka w Bytomiu. Zobaczcie zdjęcia.

Święcenie pokarmów w strojach rozbarskich zyskuje na popularności

Od 2012 roku z inicjatywy Piotra i Adama Mankiewiczów w każdą Wielką Sobotę, w rozbarskim kościele pw. św. Jacka w Bytomiu odbywa się  ceremonia święcenia potraw wielkanocnych, na którą wierni przychodzą w regionalnych tradycyjnych strojach chopionek i gospodorzy. Wydarzenie co roku gromadzi się około setki odświętnie ubranych osób.

Święcenie w strojach ludowych z roku na rok gromadzi coraz to większą liczbę uczestników. Również w tym roku, w sobotę, 19 kwietnia bytomski kościół wypełnił się po brzegi. Świątynię odwiedzili nie tylko wierni ubrani w tradycyjne stroje rozbarskie - purpurki, jakle i kiecki, ale także panowie w mundurach górniczych.

W tegoroczną Wielką Sobotę pogoda sprzyjała, by pokazać wszystkie elementy stroju. Wierzący nie musieli zakrywać płaszczami swoich pięknych i rzadko spotykanych strojów.

Ceremonia święcenie pokarmów wielkanocnych rozpoczęła się w kościele pw. św. Jacka w Bytomiu o godzinie 11.00 Krótko przed nią uczestnikom wykonano pamiątkowe zdjęcia.

Zobaczcie zdjęcia z święcenia pokarmów w kościele pw. św. Jacka w Bytomiu.

Jak wygląda tradycyjny strój rozbarski?

Strój rozbarski (bytomski, górzański) to jeden z rodzajów strojów ludowych z Górnego Śląska. Ślązaczki ubierały strój w typie bytomskim (rozbarskim) w trzech wariantach:

  • kiecka, zopaska, kabotek i wierzcheń
  • kiecka, zopaska i jakla
  • kiecka, zopaska, kabotek i merynka

Strój mężczyzny nazywa się ancugiem, nazwa ta kojarzona jest głównie z garniturem. Męski strój rozbarski składał się z ciemnej sukiennej kamuzeli (marynarki), brzuśleka (kamizelki), koszuli, jedbowki (chustki wiązanej wokół szyi), spodni jelynioków i butów kropów lub spodni bizoków i butów sztybletów. Efekty wieńczyło nakrycie głowy.

Śląsk Radio ESKA Google News