Informacje o najbardziej zagrożonych trasach przewoźnicy przekazują policji. Tam właśnie wysyłani są funkcjonariusze w cywilnych ubraniach. Ostatnio też dzielnicowi.
Do tej pory udało im się ujawnić wiele wykroczeń szczególnie uciążliwych dla mieszkańców, takich jak spożywanie alkoholu w autobusach i tramwajach oraz zaśmiecanie i zanieczyszczanie wnętrza pojazdów. Zatrzymywano również sprawców przestępstw narkotykowych oraz wiele osób poszukiwanych.
- Ilość kradzieży kieszonkowych dokonywanych na przykład w środkach transportu okresowo bywa większa lub mniejsza. Dokonują tego grupy działające na danym terenie lub po prostu przemieszczają się akurat tymi środkami. Możemy powiedzieć, że ilość tych kradzieży zmalała. Trochę spokojniej jest na tych trasach, które wcześniej wytypowali nam przewoźnicy jako wyjątkowo niebezpieczne. Sygnalizują nam to sami mieszkańcy - powiedziała nam rzeczniczka sosnowieckiej policji Sonia Kepper.
Środkami komunikacji miejskiej podróżują zarówno policjanci umundurowani, jak i stróże prawa w cywilnych ubraniach. Często umundurowani policjanci tworzą patrole mieszane wspólnie ze strażnikami miejskimi.
Kiedy w związku z epidemią Covid 19, w środkach komunikacji miejskiej zostały wprowadzone ograniczenia i nakazy, policjanci kontrolują również, czy są one respektowane.
Ponadto mundurowi w ten sposób systematycznie sprawdzają trzeźwość kierowców.