W sobotę z Kanału Gliwickiego wyłowiono prawie półtony śniętych ryb. To nie wina złotych alg

i

Autor: Archiwum W sobotę z Kanału Gliwickiego wyłowiono prawie półtony śniętych ryb. To nie wina "złotych alg"

Ekologia

W sobotę z Kanału Gliwickiego wyłowiono prawie półtony śniętych ryb. To nie wina "złotych alg"

2023-06-11 9:21

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w sobotę 10 czerwca z Kanału Gliwickiego wyłowiono ponad 450 kilogramów śniętych ryb. Służby wyjaśniają, co było powodem, choć wykluczono "złotą algę", która w ostatnim czasie zatruwała rzeki.

W Kanale Gliwickim 10 czerwca br. zebrano ponad 450 kg śniętych ryb. Prawdopodobną przyczyną jest gwałtowny spadek zawartości tlenu w wodzie. Miejscami spadł on do poziomu 45 proc. Przyczyna gwałtownego spadku tlenu w wodzie będzie wyjaśniana przez służby - poinformowało w sobotę Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Jak podano w komunikacie, w tym przypadku prawdopodobną przyczyną śmierci ryb nie były "Złote algi" ani wyrzucanej przez nią toksyn, tylko właśnie gwałtowny spadek tlenu. 

Ryby zostały zabezpieczone do badań. Na miejscu czynności prowadzą służby wojewody opolskiego oraz pracownicy GIOŚ, obecni są również przedstawiciele PZW - podano w komunikacie.

7 czerwca 2023 r. MKiŚ poinformowało w komunikacie, że od 26 lipca 2022 r. do 15 maja 2023 r. w związku z działaniami na Odrze CLB GIOŚ wykonano blisko 57 tys. analiz. Próbki pobierane są dwa razy w tygodniu (poniedziałek i czwartek) w 27 punktach pomiarowo-kontrolnych na Odrze oraz 9 stacjach automatycznych. Dodano też, że od 30 maja 2023 r. na stronie gov.pl/odra udostępniamy dane monitoringu automatycznego Odry. Zakończył się pierwszy etap kalibracji systemu. Wyjaśniono, że jest to system pilotażowy, gdzie testowane są różnego typu sondy – zarówno pływające jak i kotwiczone na urządzeniach hydrotechnicznych (dla wyboru optymalnego rozwiązania). System jest nadal rozbudowywany i kalibrowany.

MKiŚ wskazało wówczas, że jednym z działań interwencyjnych na Odrze jest neutralizacja zakwitu złotej algi lub co najmniej kontrolowanie jego rozwoju. "Takie działania zostały przeprowadzone pod koniec maja 2023 r,. w Kanale Gliwickim, a wcześniej na starorzeczach pojawiły się siatki ochronne zapobiegające wpływaniu ryb w miejsca zakwitu złotej algi" - zaznaczono w komunikacie.

Wiadomości ze Śląska

i

Autor: Archiwum Wiadomości ze Śląska Link: https://www.eska.pl/slaskie/