Centrum Oknkologii Integracyjnej w Rybniku
Centrum Onkologii Integracyjnej to miejsce, w którym wsparcie otrzymują chorzy w trakcie terapii onkologicznej. Tutaj duży nacisk położony jest na integracji podstawowych metod leczenia nowotworów z działaniami minimalizującymi stres pacjenta. Choremu pomaga się przywracać wiarę we własne siły i mobilizować go do aktywnego współdziałania z wysiłkami lekarzy. To wszystko pomaga w budowaniu zaufania w relacji lekarz-pacjent. Chorzy otrzymują także zalecenia dotyczące właściwej diety i stylu życia.
Celem każdego chorego z chorobą nowotworową jest oczywiście wyleczenie raka, ale to nie jedyny cel. Chodzi również o to, by chory mógł powrócić do normalnego życia, takiego jakie prowadził przed usłyszeniem diagnozy. Co możemy zrobić aby chorego wesprzeć i pomóc mu w powrocie do codziennego życia? Sam proces leczenia to za mało, aby pacjenta wesprzeć w dotarciu do tego celu powinniśmy zwrócić uwagę na dwa elementy: pierwszy to aktywizacja, pobudzanie chorego do aktywności. Drugi element to zaproponowanie takich dodatkowych metod terapeutycznych i sposobów postępowania, aby zwiększyć szansę na szybki powrót do zdrowia, a także by zapewnić jak najlepszą jakość życia - zarówno w trakcie terapii jak i po zakończeniu leczenia choroby nowotworowej. Dlatego najważniejszym celem i zadaniem naszego Centrum Onkologii Integracyjnej jest wdrożenie i udostępnienie takich metod, które pomogą pacjentowi to osiągnąć - zaznacza dr n. med. Grzegorz Słomian, ordynator oddziału onkologicznego w WSS nr 3, specjalista onkologii klinicznej i medycyny paliatywnej.
Pierwsze w Polsce Centrum Onkologii Integracyjne powstało w Rybniku:
Dla chorych najważniejsze jest radzenie sobie ze stresem, aktywność i zdrowa dieta
Wśród metod i terapii, których skuteczność została potwierdzona naukowo, można wymienić: psychoonkologię, relaksację, medytację, wizualizację, wsparcie najbliższych czy szeroko rozumianą aktywność fizyczną. Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Integracyjnej na pierwszym miejscu stawia jogę, spacery i wszelaką aktywność na otwartym powietrzu.
Przeżyłam chorobę nowotworową. Jako lekarz i profesor medycyny stwierdzam z głębokim przekonaniem, że poddanie się leczeniu zaleconemu przez onkologa to jeszcze nie wszystko, że szanse na sukces terapii onkologicznej zdecydowanie rosną, jeśli chory wesprze ją własną aktywnością, a podstawowa terapia zostanie uzupełnione przez szereg działań pomocniczych. Taki zespół działań to onkologia integracyjna, którą z sukcesami praktykuje się już w rozwiniętych krajach świata. Opiera się ona głównie na zmianie stylu życiu, wsparciu żywieniowym a także rehabilitacji onkologicznej - mówiła podczas konferencji prasowej prof. dr hab. n. med. Jadwiga Jośko-Ochojska.
Dlatego też pani profesor opracowała autorski model postępowania dla pacjentów onkologicznych. Nazywa się RAZ, gdzie R oznacza radzenie sobie ze stresem, A oznacza aktywność ruchową, a Z - zdrowe odżywianie.
Centrum Onkologii Integracyjnej działa w Edukatorium Juliusz przy ul. Klasztornej 11 w Rybniku. Zajęcia jogi odbywają się tam w każdy piątek o godz. 16. Z kolei zajęcia holistyczne wspierające pacjentów onkologicznych (psychoonkologia, dietoterapia, modyfikacja stylu życia) organizowane są w każdy ostatni piątek miesiąca o godz. 17:00. Terminy i szczegóły zajęć można znaleźć TUTAJ.