Rybnik

i

Autor: Rybnik.eu - Miasto Rybnik / Facebook

W Rybniku poprawia się jakość powietrza. Wymiana najstarszych kotłów przyniosła efekty

2023-01-04 12:03

Średnioroczne stężenie pyłu PM10 w Rybniku osiągnęła najniższy wynik w historii pomiarów. Wszystko przez antysmogowe działania mieszkańców i miasta.

Minął kolejny rok w którym miasta w woj. śląskim wprowadzają w życie zapisy śląskiej uchwały antysmogowej. 2022 rok był pierwszym rokiem po obowiązkowej wymianie najstarszych kotłów. Teraz przyszła pora na sprawdzenie efektów tej wymiany.

Urzędnicy z Rybnika pochwalili się wynikami pomiarów automatycznych ze stacji przy ul. Borki – jest to jedyna w mieście stacja państwowego monitoringu, która od kilkunastu lat, w tym samym miejscu i tymi samymi metodami, mierzy jakość powietrza. To z tej stacji monitoringu pochodzą dane dostarczane do wszystkich oficjalnych opracowań państwowych i unijnych służb monitoringu powietrza na temat jakości powietrza w Rybniku.

Z danych wynika jednoznacznie, że wartość najważniejszego wskaźnika, tj. średniorocznego stężenia pyłu PM10, osiągnęła poziom 28  µg/m3, co jest najniższym wynikiem w historii pomiarów i wynikiem znacznie poniżej normy wynoszącej maksymalnie 40 µg/m3 średniorocznie. Drugi ze wskaźników opisujących zanieczyszczenie pyłem zawieszonym, tj. liczba dni z przekroczeniami normy PM10, również należy do 2 najniższych w historii pomiarów i wynosi 44. Przekracza co prawda normę o 9 dni, ale i tak notujemy tu znaczny postęp w stosunku do poziomu sprzed wdrażania uchwały antysmogowej  – mówi Bartłomiej Kozieł, główny specjalista w Wydziale Rozwoju Urzędu Miasta Rybnika.

Poprawa jakości powietrza z miesiąca na miesiąc

Poprawę jakości powietrza w Rybniku, widać na danych dotyczących jakości powietrza w poszczególnych miesiącach 2022 roku.

Jakość powietrza w Rybniku

i

Autor: UM Rybnik

Maksymalne dobowe stężenia przekroczyły wartość 100 µg/m3 tylko w jednym miesiącu – w marcu.  A jeszcze niedawno w miesiącach okresu grzewczego regularnie występowały wartości rzędu 200, 300 czy nawet rekordowe 800 µg/m3 – dodaje Bartłomiej Kozieł.

Źródła ogrzewania domów w Rybniku

W 2022 r. na terenie Rybnika było około 19 500 budynków jednorodzinnych – dane te zmieniają się prawie codziennie wraz z oddawaniem nowych budynków do użytku. Według danych z CEEB z grudnia 2022 r. domy te były wyposażone w następujące podstawowe źródła centralnego ogrzewania:

  • Kotły na paliwo stałe (węgiel) – 10 489 sztuk, w tym kotły 5 klasy 5 420 (ponad 50%)
  • Kotły gazowe – 6 617 sztuk
  • Pompy ciepła – 1 825 sztuk
  • Kotły na pellet  – 1 651 sztuk
  • Sieć ciepłownicza – 405 sztuk
  • Kotły na olej – 252 sztuki

W sumie to 21 239 sztuk (niektóre budynki mają zgłoszone więcej niż 1 źródło c.o.).