Przed nami Festiwal Orkiestr Dętych. Tradycyjne orkiestry górnicze po raz 23. przejdą ulicami Rudy Śląskiej

i

Autor: UM Ruda Śląska/Facebook

Kultura

W Rudzie Śląskiej znów zagrają tradycyjne górnicze orkiestry. Przed nami XXIII Festiwal Orkiestr Dętych

2024-08-14 15:34

W Rudzie Śląskiej już po raz 23. odbędzie się Festiwal Orkiestr Dętych. Wydarzenie odbywa się już od 1999 roku z inicjatywy radnego Jana Koniecznego, który w ten sposób chciał oddać hołd Augustynowi Koziołowi.

XXIII Festiwal Orkiestr Dętych odbędzie się w niedziele 25 sierpnia w parku im. Augustyna Kozioła. W wydarzeniu udział wezmą tradycyjne rudzkie górnicze orkiestry dęte oraz zespół folkowo-rockowy. Nie zabraknie też pokazów tanecznych w wykonaniu mażoretek „Akcent” z Katowic. Dodatkowo przygotowana zostanie strefa zabaw dla najmłodszych oraz strefa gastronomiczna.

- Serdecznie zapraszam do udziału w Festiwalu, podczas którego zawsze jest dobra zabawa (...). Tradycja wspólnego muzykowania jest ciągle żywa w naszym mieście, a orkiestry dęte, które kiedyś funkcjonowały przy właściwie każdym zakładzie górniczym, na stałe wpisały się w niematerialne dziedzictwo Rudy Śląskiej - powiedział Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej. - Warto wspierać działalność tych zespołów, a przecież oklaski publiczności, radość i podziw to najpiękniejsza nagroda dla artysty - dodał.

Wystąpią trzy rudzkie orkiestry górnicze

Festiwal rozpocznie się w niedziele o godz. 16:00 od przemarszu orkiestr dętych i mażoretek ulicami Rudy Śląskiej. Przemarsz wyruszy ulica Piastowską spod kościoła p.w. św. Józefa do parku im. Augustyna Kozioła. Na miejscu wszyscy muzycy wspólnie odegrają hymn festiwalu.

Jako pierwsza o godz. 16:15 wystąpi Orkiestra Dęta KWK „Bielszowice” pod batutą Zygmunta Kliksa. Orkiestra ta gra już od 105 lat, a od 25 lat prowadzi ją Zygmunt Kliks. W 1976 roku orkiestra kopalni „Bielszowice” została połączona z orkiestrą kopalni „Zabrze”.

Następnie o godz. 17:05 na scenie zobaczymy zespół powstałej w 1960 roku Orkiestry Dętej KWK „Halemba”. Od 1991 roku orkiestrą dyrygował Norbert Gemander, a od 2012 roku funkcję kapelmistrza pełni Piotr Szczygioł.

Ostatni koncert orkiestr dętych rozpocznie się o godz. 17:55. Swój repertuar zagra powstała w 1922 roku Orkiestra Dęta KWK „Pokój” pod batutą Jacka Kampy. W 1969 roku połączono sąsiadujące ze sobą kopalnie „Wanda-Lech” i „Pokój” oraz orkiestry obu zakładów, a w 1996 roku powstał jeden zespół złożony z orkiestr kopalni „Pokój” i „Walenty-Wawel”. Grało w nim prawie 120 muzyków i to właśnie orkiestrą kopalni „Walenty-Wawel” dyrygował Augustyn Kozioł, którego imię nosi rudzki festiwal.

Pomiędzy koncertami orkiestr dętych swoje układy taneczno-marszowe prezentować będą mażoretki z katowickiego „Akcentu”, a na zakończenie dnia odbędzie się koncert polskiego zespołu Mitra. Muzycy zagrają zarówno własne piosenki, jak i covery znanych przebojów. Start o godz. 19:00.

Festiwal Orkiestr Dętych - program

  • 16:00 - przemarsz orkiestr i mażoretek do parku im. Augustyna Kozioła
  • 16:15 - koncert Orkiestry Dętej KWK "Bielszowice" pod dyrekcją Zygmunta Kliksa
  • 17:05 - koncert Orkiestry Dętej KWK "Halemba", którą poprowadzi Piotr Szczygioł
  • 17:55 - koncert Orkiestry Dętej KWK "Pokój" pod batutą Jacka Kampy
  • 17:00, 17:50, 18:40 - pokazy mażoretek z grupy "Akcent"
  • 19:00 - koncert zespołu Mitra
Przed nami Festiwal Orkiestr Dętych. Tradycyjne orkiestry górnicze po raz 23. przejdą ulicami Rudy Śląskiej

i

Autor: UM Ruda Śląska