W Radiostacji Gliwice powstanie muzeum dotyczące II wojny światowej.

i

Autor: Nizio Design International

W Radiostacji Gliwice powstanie muzeum dotyczące II wojny światowej. Oto WIZUALIZACJE

2023-02-23 13:01

Gliwickie muzeum - na terenie Radiostacji - otworzy ośrodek muzealno-edukacyjny dotyczący drugiej wojny światowej. - Nasze przedsięwzięcie będzie największą, podjętą od wielu lat inwestycją w obszarze gliwickiej infrastruktury związanej z dziedzictwem kulturowym - zapowiada dyrektor Grzegorz Krawczyk.

Będzie muzeum II wojny światowej w Gliwicach

Na terenie gliwickiej radiostacji powstanie ośrodek muzealno-edukacyjny, który tematycznie będzie związany z II wojną światową.

Zwrócimy szczególną uwagę na katastrofalne w skutkach decyzje natury politycznej, na instrumentalne wykorzystywanie mediów do dezinformowania i manipulowania społeczeństwami, na kłamstwo historyczne, na odpowiedzialność za dokonywane przez każdego z nas wybory, na nieodwracalne skutki zacierania granicy między dobrem a złem. Chcemy także w inspirujący sposób opowiadać o dramatycznej historii mieszkańców Gliwic i regionu w XX wieku, zwłaszcza w nieszczęsnym okresie dwóch totalitaryzmów - informuje Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

Stała wystawa muzealna będzie obejmowała trzy warstwy tematyczne: historyczną, techniczną oraz fabularną.

Obecnie dobiegają końca prace projektowe modernizacji zabytkowego kompleksu. Dokumentacja ma być gotowa w kwietniu tego roku. Autorem projektu plastycznego wystawy, a także projektu modernizacji jest Mirosław Nizio, szef pracowni architektonicznej Nizio Design International. 

Warto więc wspomnieć, że projektanci, którzy aranżowali przestrzeń, przyjrzeli się architekturze zabytkowych zabudowań Radiostacji, a także inspirowali się industrialnym krajobrazem Górnego Śląska z pierwszej połowy ubiegłego wieku. 

- Czerń blachy potęguje aurę niepokoju. Jej zimna lecz frapująca struktura, skłania do dotyku, a przenikające przez perforacje światło, buduje niepokojący światłocień rodem z filmów noir. Z surowością blachy skontrastowaliśmy delikatność szkła. Jego przejrzystość reprezentuje nienamacalny sygnał radiowy. Efemeryczny materiał w połączeniu z grą światła ukształtuje wizualną interpretację dźwięku, symbolizującego nie tylko rozwój i popularyzację radiofonii na Górnym Śląsku, ale także polityczną walkę w eterze między Polakami a Niemcami – podkreśla Mirosław Nizio.

Tak natomiast prezentują się wizualizacje:

Czy radiostacja będzie wpisana na światową listę UNESCO?

Wiadomo na pewno, że zewnętrzny wygląd budynków zostanie zachowany. A zmiany we wnętrzach są konsultowane ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Na potrzeby muzealne będą wykorzystane dwa budynki, które zostaną połączone podziemnym obiektem. Ponadto ma powstać aparthotel z wnętrzami w stylistyce nawiązującej do lat trzydziestych XX wieku. Zaplanowano także budowę miejsc parkingowych, plenerowego placu muzealnego i widokowego tarasu. 

Przypomnijmy, że wieża została wzniesiona w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Jest to najważniejszy i najbardziej rozpoznawalny zabytek w Gliwicach. Znajduje się ona na Europejskim Szlaku Techniki i Dziedzictwa Przemysłowego.

Muzeum w Gliwicach informuje także, że obecnie prowadzone są starania o umieszczenie radiostacji na tzw. narodowej liście informacyjnej. Gdyby się udało, byłby to pierwszy krok do wpisania zabytku na światową listę UNESCO.