W powiecie tarnogórskim kierująca mercedesem wjechała w policyjny radiowóz. Kobieta była kompletnie pijana

2025-07-23 10:20

W Zbrosławicach doszło do nietypowego zdarzenia. Kierująca mercedesem w trakcie manewru parkowania wjechała w policyjny radiowóz. W trakcie czynności okazało się, że kobieta prowadziła pojazd pod wpływem alkoholu.

Pijana kierująca uderzyła w policyjny radiowóz

i

Autor: KPP Tarnowskie Góry

Pijana kierująca doprowadziła do kolizji z radiowozem

Do zdarzenia doszło we wtorek, 22 lipca w godzinach przedpołudniowych. W Zbrosławicach na ulicy Wolności policjanci zatrzymali do kontroli kierującą samochodem marki Mercedes. Gdy kobieta rozpoczęła manewr parkowania, nagle uderzyła w policyjny radiowóz. Uderzenie nie było mocne, dlatego ani jej, ani policjantom nic się nie stało.

Szybko okazało się, dlaczego nie potrafiła prawidłowo manewrować swoim pojazdem. Policjanci przebadali kierującą alkomatem. Kobieta miała w organizmie ponad 2 promile alkoholu.

57-latka z województwa opolskiego zakończyła swoją podróż z mandatem karnym za kolizję z radiowozem i trafiła pod opiekę najbliższych. Teraz jej sprawą zajmie się sąd, który zdecyduje o jej ukaraniu i przepadku pojazdu, którym kierowała. Zgodnie z przepisami grozić jej może do trzech lat więzienia.

Nieodpowiedzialność kierujących, którzy świadomie wsiadają za kierownicę pojazdów mimo spożytego wcześniej alkoholu, może prowadzić do tragedii. Nie pozwólmy, aby przez naszą bezmyślność na drogach dochodziło do przykrych w skutkach zdarzeń - apeluje policja.

Zobaczcie zdjęcia z miejsca zdarzenia w galerii.

Surowe kary nie odstraszają kierowców od jazdy na podwójnym gazie

W Polsce prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu jest poważnym wykroczeniem lub przestępstwem — kary zależą od stężenia alkoholu we krwi, okoliczności i ewentualnej recydywy:

 1. Stan po spożyciu alkoholu (0,2–0,5 ‰ we krwi – do 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu)

  • Wykroczenie, czyli łagodniejsza forma prowadzenia po alkoholu (ale nadal karalna)
  • Kary: Grzywna co najmniej 2 500 zł, maksymalnie do 5 000 zł, albo areszt do 30 dni
  • 15 punktów karnych
  • Konieczność ponownego egzaminu, jeśli zakaz trwa ponad 1 rok

2. Stan nietrzeźwości (powyżej 0,5 ‰)

  • Przestępstwo, podlega sankcjom wynikającym z Kodeksu karnego
  • Obligatoryjna kara więzienia do 3 lat (dla recydywistów nawet do 5 lat)
  • Zakaz prowadzenia pojazdów od minimum 1 roku do nawet 15 lat, a przy innych okolicznościach — dożywotni zakaz D
  • Świadczenie pieniężne na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym – od co najmniej 5 000 zł do maksymalnie 60 000 zł (w przypadku recydywy lub wypadków – co najmniej 10 000 zł)
  • 15 punktów karnych
  • Brak ochrony z OC – ubezpieczyciel może domagać się zwrotu odszkodowania wypłaconego za szkody spowodowane przez nietrzeźwego kierowcę
Śląsk Radio ESKA Google News