W Sosnowcu odbyła się konferencja dotycząca profilaktyki raka piersi.
- Widać, że jest duże przyspieszenie w występowaniu raka piersi. Są jakieś czynniki, być może infekcje covidowe, być może niedostateczna profilaktyka, że te pacjentki w bardzo młodym wieku trafiają z rozpoznaniem, czy podejrzeniem raka piersi - powiedział nam Krzysztof Nowosielski, kierownik katedry ginekologii onkologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach.
Im wcześniej wykryty nowotwór, tym większe szanse na jego wyleczenie. Przekonała się o tym amazonka Pani Irena Hiszpańska. O raku dowiedziała się podczas badań profilaktycznych. Dzięki temu, że leczenie zostało podjęte błyskawicznie od dziewięciu lat cieszy się dobrym zdrowiem.
- Przez całe swoje życie badałam się. Mammografia i wszystko było w porządku i byłam bardzo zaskoczona, że cokolwiek się tam wydarzyło, ale niestety z jakiegoś tam zwapnienia coś tam powstało, to co powstało - mówi Pani Irena.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań.
- Nadal w naszym kraju występuje temat tabu badań piersi. Dziewczyny się wstydzą rozebrać niejednokrotnie przed mężczyzną ginekologiem, przed kobietą ginekologiem również. Wstydzą się zapytać, dopiero zapytane po raz trzeci potrafią powiedzieć, że nigdy nie badałam piersi, bo nie wiem jak to robić - powiedziała nam ginekolog-położnik Anna Anna Fuchs.
Wczesne wykrycie raka piersi daje 90 proc. szans na przeżycie pięciu lat po diagnozie i całkowite wyleczenie, natomiast przy wykryciu choroby w drugim stadium rozwoju szanse te spadają do 70 proc.
- Mała zmiana centymetrowa, którą jesteśmy w stanie wykryć daje właściwie nie tyle wyleczenie co życie z chorobą przez wiele, wiele lat. Zmiana 5-centymetrowa daje duże ryzyko powikłań i tak naprawdę skazuje pacjentkę na to, że nie będzie miała szansy na normalne życie przez najbliższe kilka lat - dodaje profesor Krzysztof Nowosielski.
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia prognozy dotyczące zachorowalności na raka w Polsce są bezwzględne… coraz więcej osób zachoruje i coraz więcej będzie umierało z jego powodu.