Narodowy Instytut Onkologii

i

Autor: Wojciech Olkusnik/East News

Zdrowie

W Polsce powstaje pierwsza szczepionka na raka płuc. Onkolodzy szukają pacjentów

2024-08-24 13:40

W Narodowym Instytucie Onkologii trwa zaawansowanie badanie kliniczne nad skutecznością pierwszej szczepionki na raka płuca. Poszukiwani są pacjenci, którzy na ochotnika poddadzą się badaniom. Aby zakwalifikować się do testów skuteczności szczepionki, trzeba spełnić niezbędne warunki.

Rak płuc jest jednym z najcięższych nowotworów. Najczęściej diagnozowany jest już w zaawansowanym stadium, bo początkowo wydaje się zwykłym przeziębieniem lub astmą. Szacuje się, że w Polsce rak płuc diagnozowany jest u 22 tysięcy pacjentów. Większości nie udaje się uratować. 

Gdzie powstaje szczepionka na raka płuc

Na całym świecie prowadzone są badania kliniczne zmierzające do opracowania szczepionki na raka płuc. Polska jest jednym z siedmiu krajów – oprócz Wielkiej Brytanii, Niemiec, Węgier, Hiszpanii, Turcji i USA - w których badanie skuteczności szczepionki mRNA u pacjentów z rakiem płuca jest najbardziej zaawansowane. 

Jak dostać szczepionkę na raka płuc?

W ostatni wtorek szczepionkę otrzymał pierwszy pacjent w Wielkiej Brytanii. Jest nim 67-letni Polak, Janusz Racz. Jest duża szansa, że kolejna szczepionka zostanie podana w Polsce.

Do badania klinicznego szczepionki mRNA na niedrobnokomórkowego raka płuca kwalifikowani są chorzy po zabiegu operacyjnym radykalnym 

- mówi kierownik Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii prof. Dariusz M. Kowalski.

Jeżeli badanie wycinka pobranego z guza potwierdzi określony stopień klinicznego zaawansowania choroby, to pacjent otrzymuje, tak jak dotychczas, chemioterapię uzupełniającą. W tym czasie tkanka nowotworowa jest wysyłana do USA, gdzie w laboratorium identyfikowane jest kilkadziesiąt genów, które są odpowiedzialne za rozwój raka płuca u danego pacjenta. Na tej podstawie opracowywana jest indywidualna dla każdego chorego szczepionka mRNA. Jej zadaniem jest trenowanie układu odpornościowego pacjenta do rozpoznawania komórek raka płuca i zniszczenia ich. Chodzi o to, by zapobiegać nawrotom choroby nowotworowej w przyszłości.

Pacjent dostaje szczepionkę w ramach terapii uzupełniającej i dodatkowo jeszcze lek immunokompetentny. To rzeczywiście leczenie szyte na miarę, spersonalizowane 

– dodaje prof. Kowalski. 

Gdzie się zgłosić po szczepionkę na raka płuc?

W Polsce badanie skuteczności szczepionki mRNA u chorych z rakiem płuca jest prowadzone w Klinice Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej NIO-PIB w Warszawie. Takie samo badanie dla chorych na czerniaka prowadzi Klinika Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków NIO-PIB.

To właśnie do tych ośrodków należy się zgłosić na ochotnika, aby poddać się badaniom klinicznym. Pacjenci powinni mieć diagnozę, z której wynika, że możliwe jest operacyjne leczenie nowotworu 

W przyszłości planowane jest też badanie kliniczne u chorych w stadium przerzutowym raka.

QUIZ wiedzy o zdrowiu: Czy potrafisz samodzielnie zdiagnozować chorobę?
Pytanie 1 z 8
Chronicznie bolą cię mięśnie. To oznacza, że cierpisz na: