Wiadomości

W Planetarium Śląskim padł rekord odwiedzin. Obiekt odwiedziło już milion osób

2024-11-13 12:24

Rekordowy gość w Planetarium Śląskim w Chorzowie. Obiekt po modernizacji otwarty jest od czerwca 2022 roku. W 2,5 roku odwiedziło go już milion osób.

Rekord odwiedzin w Śląskim Parku Nauki

W piątek 8 listopada Planetarium - Śląski Park Nauki w Chorzowie odwiedził milionowy gość. Rekordowy bilet został zakupiony równo o godzinie 12:30. Milionowym gościem planetarium był pan Adam Rychlik z Wielunia. Z rąk marszałka województwa śląskiego otrzymał olbrzymi pamiątkowy bilet oraz wyjątkową możliwość specjalnego zwiedzenia planetarium „od kuchni”.

- Stojąc przy kasie, dostałem informację, że mam się zgłosić do przedstawicieli Planetarium. Początkowo myślałem, że źle zaparkowałem samochód, a tu nagle dowiaduję się, że akurat z moim udziałem padł rekord zwiedzających - powiedział pan Adam Rychlik. - Tak się składa, że organizuję wycieczki autokarowe, także na Śląsk. Zawsze byłem pod wielki wrażeniem Planetarium Śląskiego. To wyjątkowe miejsce, prawdziwe kompendium wiedzy o Kosmosie. Byłem tutaj jeszcze przed modernizacją. W nowej szacie prezentuje się znakomicie, jest większe i jeszcze ciekawsze. Ale całe Województwo Śląskie przez ostatnią dekadę mocno się zmieniło. Świetnie zagospodarowano dawne obiekty poprzemysłowe, które są dzisiaj atrakcją dla turystów - dodał.

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor:

Planetarium Śląskie w nowej odsłonie

Planetarium Śląskie to największa i najstarsza instytucja tego typu w Polsce oraz w naszej części Europy. Powstało w 1955 roku, a w 2018 roku rozpoczęto jego gruntowną przebudowę. Prace trwały cztery lata. Planetarium zostało ponownie otwarte w czerwcu 2022 roku i od tej pory funkcjonuje jako Planetarium - Śląski Park Nauki.

W głównej sali wymieniono fotele, zamontowano ekran sferyczny o średnicy 23 metrów oraz zainstalowano nowy system projekcyjny, który może wyświetlać dowolne ruchome obrazy w rozdzielczości 8K oraz nawet sto milionów gwiazd. Do głównej sali powróciła również zrekonstruowana panorama miast znajdujących się wokół planetarium.

Planetarium zyskało nową podziemną przestrzeń, gdzie znajduje się park nauki. Na stałych ekspozycjach znajdują się wystawy związane z sejsmologią, meteorologią oraz astronomią, a goście „na własnej skórze” mogą doświadczać zjawisk przyrodniczych takich jak trzęsienie ziemi, zobaczyć kilkumetrowe tornado oraz wywołać burzę. Kolejną atrakcją, która cieszy się niezwykle dużą popularnością, są symulatory lotów kosmicznych, gdzie dzięki specjalnym kapsułom i goglom wirtualnej rzeczywistości można wziąć udział w symulacji startu rakiety. W planetarium znajdziemy również 70-centymetrowy teleskop oraz radioteleskop.

Modernizacja planetarium kosztowała blisko 160,5 mln zł, z czego 99 mln zł pokryło dofinansowanie z Unii Europejskiej.