Wojciecha Kilara nie trzeba nikomu przestawiać. Wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą kompozytor i pianista współpracował z największymi, polskimi twórcami filmowymi pokroju Andrzeja Wajdy i Romana Polańskiego. To właśnie z tym drugim pracował przy filmie "Pianista", za który reżyser zgarnął Oscara. Kilarowi sławę przyniosła również kompozycja muzyczna do produkcji Francisa Coppoli pt. "Dracula".
Kompozytor całe życie był silnie związany z Polską. Urodził się 1932 roku w Lwowie, ale dzieciństwo i czasy nastoletnie spędził już w Rzeszowie. W Katowicach ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną, gdzie poznał swoją przyszłą żonę, Barbarę Pomianowską. Zamieszkali razem w domu w katowickiej dzielnicy Brynów przy ul. Kościuszki 165.
To właśnie pod tym adresem ma powstać Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej "Dom Kilara". Miejsce ma przede wszystkim upamiętnić wielkiego kompozytora i jego twórczość, być swoistym hołdem na jego cześć. Ponadto będzie służyć inspiracji przyszłych twórców, edukacji muzycznej, gromadzeniu zbiorów muzycznych oraz ich udostępnianiu. Poza biogramem Kilara znajdą się tu też informacje na temat śląskiej szkoły kompozytorów.
- Kilkanaście dni temu obchodziliśmy siódmą rocznicę przyznania Katowicom tytułu Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki. Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara" to kolejny krok do tego, by jeszcze bardziej poszerzyć ofertę związaną z tą dziedziną sztuki – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Miasto szuka wykonawców, koncepcja wystawiennicza jest już gotowa
Miasto właśnie ogłosiło przetarg na wykonanie robót związanych ze stworzeniem Centrum Edukacji Muzycznej. Wyłoniony wykonawca dostanie 15 miesięcy od momentu podpisania umowy na wykonanie robót budowalnych. Równocześnie magistrat pracuje nad przygotowaniem kolejnego przetargu, dotyczącego wyposażenia i aranżacji ekspozycji.
I choć rozbudowa "Domu Kilara" jeszcze się nie zaczęła, koncepcja wystawiennicza jest już gotowa. Centrum Edukacji Muzycznej zostanie podzielone na dwie części.
- Pierwsza z nich ma być muzealna i poświęcona życiu i twórczości Wojciecha Kilara. Będzie zlokalizowana w oryginalnej części budynku, który ma zachować swój pierwotny charakter, by można było poczuć się niczym podczas odwiedzin u wybitnego kompozytora. W budynku pozostawione będą przedmioty należące do kompozytora – fortepian, rękopisy, książki czy meble. Zwiedzanie rozpocznie się od seansu filmowego w salonie, po którego obejrzeniu goście będą kierowani do gabinetu Wojciecha Kilara oraz innych pokojów jego domu – mówi Jarosław Łuczyński z Katowickich Inwestycji S.A.
Z kolei druga część o charakterze edukacyjnym zostanie ulokowana w dobudowanej części obiektu. Interaktywna wystawa będzie poświęcona całej dziedzinie muzyki, a jej docelowymi odbiorcami będą dzieci oraz nastolatkowie.
Co więcej, w Centrum mają się odbywać różnego rodzaju wydarzenia jak recitale, warsztaty muzyczne czy mini festiwale. Specjalnie w tym celu zostanie przygotowana wytłumiona akustycznie sala wraz ze sceną.