Rewitalizacja pokopalnianego terenu przy ul. Bohaterów Westerplatte w Pszowie nabiera nowego kształtu. Na Starej Maszynie, bo tak mieszkańcy nazywają miejsce po nieistniejącym już szybie wentylacyjnym „Ryszard II” byłej kopalni „Anna”, miasto buduje ekologiczny park edukacyjny z torem do jazdy na rowerze. To kolejne, po bibliotece powstającej w byłej maszynowni szybu „Jan”, poprzemysłowe miejsce zmieniające swą funkcję i wizerunek pogórniczego Pszowa.
- Docelowo chcemy połączyć to miejsce ścieżką pieszo-rowerową z innymi rewitalizowanymi obiektami byłej kopalni „Anna”. Zyskamy w ten sposób duży i ciekawy obszar dla rekreacji i zwiedzania, zwłaszcza przez miłośników terenów postindustrialnych – mówi burmistrz Pszowa, Piotr Kowol.
Budowa „Parku Ryszard” realizowana jest dzięki pozyskaniu przez miasto Pszów dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 600 tys. złotych oraz dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 250 tys. złotych. Miasto wyłoży z własnego budżetu ponad 1,2 mln złotych.
Działania te są możliwe dzięki Spółce Restrukturyzacji Kopalń, która przekazała nieodpłatnie gminie do tej pory blisko 10 hektarów terenów o wartości 5 mln złotych.
- Spółka realizuje politykę wspierania jednostek samorządu terytorialnego, jako donator terenów, które mają być tą dźwignią umożliwiającą rozwój terenów pogórniczych - podkreśla Jarosław Wieszołek, prezes SRK.