TBS Katowice

i

Autor: UM Katowice

W Katowicach powstaną nowe mieszkania dla rodzin z dziećmi. Cena czynszu będzie niższa niż zwykle

KTBS czeka na pozwolenie, żeby ruszyć z budową mieszkań przy ul. Kossutha 7. Powstaną w miejscu po starym biurowcu typu Lipsk. Trwają przygotowania do rozpoczęcia budowy nowego budynku mieszkalnego.

Miejska spółka złożyła wniosek o pozwolenie na budowę. Teraz czeka na pozwolenie o budowę. - Przygotowania to nie tylko roboty budowlane, ale także dopełnianie formalności – miejska spółka złożyła wniosek o pozwolenie na budowę i zaraz po otrzymaniu zielonego światła zamierza ruszyć z pracami w terenie – informują urzędnicy.

– Obserwując obecną sytuację na rynku kredytów i sprzedaży mieszkań widać wyraźnie, jak dużą rolę spełnia szeroko rozumiany zasób mieszkań miejskich. Cieszę się, że nasze Katowickie TBS dynamicznie realizuje program budowy nowych lokali na wynajem dla osób niechcących lub niemogących z przyczyn finansowych zaciągać kredytów hipotecznych. Szczególnie w dzisiejszych czasach szeroka i różnorodna oferta mieszkań oferowanych przez miasto ma bardzo duże znaczenie. Mogę zadeklarować, że kierunek ten będzie kontynuowany – komentuje prezydent Katowic Marcin Krupa.

Nowe mieszkania w Katowicach

Przy ul. Kossutha 7 w Katowicach powstanie 75 nowych mieszkań. Największe z mieszkań będą miały nawet 5 pokoi. Będzie to budynek dedykowany rodzinom z dziećmi.

Gdy zasiedlaliśmy mieszkania przy ul. Leopolda, okazało się, że największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania wielopokojowe i o dużych metrażach. Zrozumieliśmy, że musimy wyjść z propozycją dla rodzin, także tych wielodzietnych. Stąd właśnie pomysł na większe lokale przy ul. Kossutha – mówi Janusz Olesiński, prezes Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Przy budynku w parkingu wewnętrznym i zewnętrznym zaplanowano około 170 miejsc parkingowych. Na parkingu mają pojawić się też drzewa. Koszt budowy nowego bloku mieszkalnego to prawie 47 mln złotych.

Najemcy mieszkań, którzy wprowadzą się do budynku przy ul. Kosshuta 7, będą mogli skorzystać z 15-letniej dopłaty do czynszu. Dzisiaj dopłaty wynoszą średnio około 7,5 zł na metr kwadratowy, a najwyższa stawka czynszu w KTBS to 17,17 zł za metr kwadratowy. Po uzyskaniu dopłaty najemca płaciłby więc maksymalnie 10 zł za metr kwadratowy.

Budowa przy Kossutha 7 powinna zakończyć się w pierwszym kwartale 2024 r.

Usługi publiczne przy Kossutha 7 w Katowicach

W nowym bloku pojawią się także instytucje publiczne. Jedną z nich będzie dyrekcja miejskiej biblioteki publicznej, która ma być przeniesiona z budynku przy ul. Kossutha 11. W przyszłości biurowiec przy Kossutha 11 zostanie wyburzony, a w jego miejscu powstanie, podobny do tego obecnie budowanego, blok mieszkalny. Kolejną instytucją, która pojawi się przy ul. Kossutha 7, będzie żłobek dla 100 dzieci.