Spis treści
- Gdzie w Katowicach powstała nowa ulica?
- Katowice będą miały ulicę Krzysztofa Pendreckiego?
- Kim był Krzysztof Penderecki?
Gdzie w Katowicach powstała nowa ulica?
W Katowicach w dzielnicy Bogucice powstała nowa ulica. Droga jest odnogą ulicy Olimpijskiej, która położona jest w samym centrum miasta - tuż nieopodal "Spodka", "Katowickiej Strefy Kultury" oraz "Mega Clubu". Prezydent Katowic chce, by nowo powstała ulica została nazwana imieniem "Krzysztofa Pendereckiego", dlatego też ogłosił konsultacje społeczne.
W związku z powyższym zapraszamy przedstawicieli organizacji pozarządowych i innych podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego działających na terenie miasta Katowice, do wnoszenia uwag i opinii w terminie od dnia 06.12.2024r. do dnia 20.12.2024r. za pośrednictwem załączonych formularzy opinii - czytamy na stronie Platformy Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta Katowice.
Osoby, które chcą wyrazić swoją opinię na ten temat, muszą przesłać wypełniony formularz (można go znaleźć na dole PKS-u UM Katowice) i przesłać go na adres Urząd Miasta Katowice, Wydział Budynków i Dróg, Rynek 1, Katowic lub złożyć go osobiście w Wydziale Budynków i Dróg za pośrednictwem Kancelarii Urzędu Miasta Katowice, Rynek 1, Katowice, lub przesłać dokument za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres e-mail: [email protected].
Katowice będą miały ulicę Krzysztofa Pendreckiego?
Jak czytamy w projekcie uchwały w sprawie nadania ulicy położonej na terenie miasta Katowice nazwy "Krzysztofa Pendereckiego", o uhonorowanie Krzysztofa Pendereckiego poprzez nadanie jego imienia ulicy na terenie Katowic wnioskował pismem z dnia 14 stycznia 2021 r. do prezydenta Marcina Krupy dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena z siedzibą w Krakowie.
Prezydent Miasta Katowice, popierając inicjatywę, wystąpił ze stosownym wnioskiem do Przewodniczącego Rady Miasta Katowice VIII kadencji, wskazując do nazwania jedną z ulic, mającą powstać w ramach rozbudowy układu komunikacyjnego dla Strefy Kultury miasta Katowice. We wniosku Prezydent Miasta podkreślił, że nazwa wpisuje się w dotychczasowe nazewnictwo ulic w Strefie, gdzie uhonorowani zostali m.in. Wojciech Kilar i Henryk Mikołaj Górecki - czytamy w treści projektu.
Wniosek uzyskał pozytywną opinię Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa. W związku z czym Komisja Organizacyjna Rady Miasta Katowice po uzyskaniu w październiku 2024 r. informacji o zakończeniu budowy nowej ulicy, zawnioskowała do prezydenta Katowic o przygotowanie projektu uchwały, w której dla droga zostanie nadana nazwa "Krzysztofa Pendereckiego".
Propozycja uzyskała pozytywną opinię Rady Dzielnicy nr 13 Bogucice, przekazaną pismem Przewodniczącej Zarządu Dzielnicy z dnia 13 listopada 2024 roku - czytamy w podsumowaniu projektu uchwały.
Projekt uchwały zostanie rozpatrzony po upłynięciu wyznaczonego terminu wnoszenia uwag i opinii.
Kim był Krzysztof Penderecki?
Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 roku w Dębicy. Był synem adwokata Tadeusza Pendereckiego i Zofii z d. Berger. We wczesnym dzieciństwie uczył się gry na fortepianie, po II wojnie światowej rozpoczął naukę gry na skrzypcach. W latach 1955-1958 studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, a po uzyskaniu dyplomu związał się z tą uczelnią jako nauczyciel akademicki. Od 1972 roku do 1987 roku pełnił funkcję rektora tej uczelni.
Pierwszym dużym sukcesem w karierze kompozytorskiej Pendereckiego było zdobycie trzech pierwszych nagród w II Konkursie Młodych Kompozytorów Związku Kompozytorów Polskich w 1959 roku za utwory Strofy, Emanacje oraz Psalmy Dawida. W latach 60. XX w. zyskał międzynarodowy rozgłos, komponując utwory o oryginalnej kolorystycedźwiękowej, wykorzystujące niekonwencjonalne techniki artykulacji. Ten nurt w muzyce został nazwany sonoryzmem.
W czasie całej kariery kompozytorskiej Penderecki skomponował cztery opery, osiem symfonii i wiele innych utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne. Do najbardziej rozpoznawalnych jego kompozycji należą Tren - Ofiarom Hiroszimy, Pasja według św. Łukasza, Polskie Requiem oraz III Symfonia.
W roku 1972 z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach dokonał nagrania płytowego swoich utworów dla EMI. W kolejnych latach dyrygował wieloma renomowanymi orkiestrami na świecie, m.in. Muncher Philharmoniker, Sinfonieorchester des Norddeutschen Rundfunks w Hamburgu oraz Sinfonieorchester des MitteldeutschenRundfunks w Lipsku.
Zmarł 29 marca 2020 roku w Krakowie.
Źródło: Muzeum Historii Katowic