Pomnik Krzysztofa Respodnka Katowice

i

Autor: UM Katowice/PAP

Kultura

W Katowicach odsłonią popiersie Krzysztofa Respondka. Zobaczymy je w Galerii Artystycznej na placu Grunwaldzkim

W ramach obchodów 159. urodzin Katowic, jak co roku, zostanie odsłonięte nowe popiersie w Galerii Artystycznej na Placu Grunwaldzkim. Tym razem upamiętniony zostanie Krzysztof Respondek. Odsłonięcie popiersia będzie wyjątkowym momentem, który upamiętni jego wkład w kulturę Śląska.

Gdzie w Katowicach można zobaczyć popiersie Krzysztofa Respondka?

Co roku z okazji obchodów urodzin miasta Katowice, w Galerii Artystycznej na Placu Grunwaldzkim odsłaniane jest popiersie osoby, która zasłużyła się dla Katowic oraz regionu w dziedzinie kultury i sztuki. Mieszkańcy od wielu lat głosują na postać wskazaną przez instytucje kultury.

W tym roku na liście osób zasłużonych pojawił się Krzysztof Respondek. W głosowaniu, które dobiegło końca 31 marca, zdecydowaną liczbą głosów wygrał artysta kabaretowy z Tarnowskich Gór. Zagłosowało na niego niemal 60 procent katowiczan. W tegorocznym plebiscycie udział wzięły trzy tysiące osób.

– Krzysztofa Respondka zapamiętamy wszyscy jako artystę, którego żarty bawiły nas do łez, ale nigdy nikogo nie uraziły – bardzo o to dbał. Zmarł zdecydowanie za szybko. To wielka strata dla całego świata teatralnego i filmowego, a także dla naszego regionu. Kochał Śląsk i Katowice, był wspaniałym ambasadorem całego regionu – wspomina Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Na drugim miejscu znalazł się Grzegorz Fitelberg z 564 głosami, a na trzecim Erwin Sówka. Dotychczas w Galerii Artystycznej przy pl. Grunwaldzkim w Katowicach upamiętniono: Zbigniewa Cybulskiego, Jerzego Dudę-Gracza, Adolfa Dygacza, Henryka M. Góreckiego, Stanisława Hadynę, Antoniego Halora, Wojciecha Kilara, Tadeusza Kijonkę, Bogumiła Kobielę, Bernarda Krawczyka, Kazimierza Kutza, Stanisława Ligonia, Teofila Ociepkę, Jana „Kyksa” Skrzeka, Pawła Stellera, Karola Stryję, Wilhelma Szewczyka, Alfreda Szklarskiego, Aleksandrę Śląską, Józefa Świdra, Krzysztofa Uniłowskiego, Krystynę Bochenek, Piotra Szmitke, Tadeusza Grabowskiego oraz Franciszka Pieczkę.

Kiedy odsłonięcie popiersia Krzysztofa Respondka?

Z racji tego, że Urodziny Katowic 2024 odbywać się będą 7 września, to organizatorzy postanowili zorganizować ceremonię odsłonięcia pomnika artysty kabaretowego pochodzącego z Tarnowskich Gór kilka dni później.

Odsłonięcie popiersia Krzysztofa Respondka odbędzie się 10 września o godz. 14.30 w Galerii Artystycznej na pl. Grunwaldzkim.

Warto przypomnieć, że pierwsze rzeźby na Placu Grunwaldzkim odsłonięto w 2004 roku. Stanęły tam wówczas popiersia przedstawiające Karola Stryję, wybitnego dyrygenta i wieloletniego dyrektora artystycznego Filharmonii Śląskiej oraz aktora Zbigniewa Cybulskiego.

Kim był Krzysztof Respondek?

Krzysztofa Respondka nie ma już z nami od niemal dziewięciu miesięcy. Artysta niespodziewanie zmarł w wieku 54 lat na zawał serca w grudniu 2023 r. I choć przebywał w jednej z najlepszych kardiologicznych klinik w Polsce, to niestety jego życia nie udało się uratować.

Artysta urodził się w Tarnowskich Górach. Respondek znany był m.in. z Teatru Rozrywki w Chorzowie. 1 stycznia 1999 roku dołączył do artystów kabaretu Rak. Widzowie telewizyjni znają go z ról w serialu Barwy szczęścia. Zwyciężył też w jednej z edycji "Jak oni śpiewają".

Był uważany za człowieka o wielkim sercu, talencie, humorze i uroku. Był szanowaną w środowisku personą. Pomagał, gdy tylko był w stanie. Niejednokrotnie wspierał chore dzieci, dodając im otuchy i wywołując uśmiech na twarzy.

5 lat temu, kiedy zaczynałem moją walkę odwiedził mnie w moim domu ten wspaniały człowiek. Krzysztof Respondek poświęcił swój prywatny czas, żeby nas wesprzeć w trudnych chwilach. Dodał otuchy i wierzył w moją wygraną z rakiem. Jego uśmiech i bardzo pozytywna osobowość sprawiła, że i ja się w tych trudnych chwilach uśmiechnąłem. Jednak dziś musimy go pożegnać - czytamy na profilu "Mikuś Rozrabiaka chce wygonić z oczka raka".

Na pogrzebie Krzysztofa Respondka pojawiły się tłumy. Zobaczcie w galerii, jak pożegnali go bliscy.