W Katowicach już nie zarabia się najwięcej w kraju. Stolica woj. śląskiego spadła z rowerka

i

Autor: Archiwum W Katowicach już nie zarabia się najwięcej w kraju. Stolica woj. śląskiego spadła z rowerka

Zarobki

W Katowicach już nie zarabia się najwięcej w kraju. Stolica woj. śląskiego spadła z rowerka

GUS opublikował najnowsze dane dotyczące zarobków w sektorze przedsiębiorstw w największych miastach w Polsce. Katowice długo trzymały się podium, ale w najnowszym rankingu wypadły poza pierwszą trójkę. Lider od dłuższego czasu jest jeden.

Katowice nie są na podium pod względem zarobków. Ale i tak nie jest źle

Najwięcej zarabia się... nie w Katowicach, a przynajmniej tak mówią najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego. Katowice od paru miesięcy znajdowały się w ścisłej czołówce największych miast w Polsce, gdzie można było sporo zarobić. Najnowsze dane sprawiły, że stolica województwa śląskiego wypadła poza pierwszą trójkę. 

Liderem niezmiennie jest Kraków, gdzie przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu wyniosło 9648,37 zł. Drugie miejsce zajmuje stolica Polski - Warszawa, gdzie zarobki są na poziomie8838,48 zł. Na podium wskoczył w miejsce Katowic Gdańsk, gdzie średnie zarobki w firmach wynoszą 8715,93 zł miesięcznie.

W Katowicach nie ma dramatu i to nadal jest miasto, gdzie w przedsiębiorstwach zarobki są na bardzo wysokim poziomie w porównaniu do innych miast. Według danych GUS we wrześniu wynosiły one średnio 8622,89 zł brutto. Katowice zaliczyły jednak spadek nie tylko w porównaniu do zestawienia z poprzedniego miesiąca, ale też ubiegłego roku, bowiem w porównaniu z wrześniem 2022 roku, zarobki ogółem są niższe o 5,4 proc. a w przemyśle spadły aż o 16,5 proc. 

Gdzie zarabia się najgorzej w Polsce? "Liderzy" od dawna ci sami

W rankingu miast wojewódzkich od kilku miesięcy nie zmieniają się "liderzy" dołu tabeli. Niezmiennie, licząc od maja, ranking zamykają te same miejscowości. Są to:

  • Gorzów Wielkopolski - 6208,14 zł brutto 
  • Białystok - 6100,53 zł
  • Kielce - 6097,82 zł

Jak wskazuje GUS, w porównaniu do września 2022 roku zarobki i tak w tych miastach wzrosły o odpowiednio 10,4 proc., 9,1 proc. i 9,5 proc.