Operacje bariatryczne w GCZD w Katowicach

i

Autor: Dariusz Brombosz

W Katowicach dzieciom i młodzieży z olbrzymią otyłością lekarze ratują życie [AUDIO]

2019-11-06 13:55

Do tej pory w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka 11 młodych pacjentów przeszło operacje bariatryczne laparoskopowej rękawowej resekcji żołądka. Zabiegi odbyły się w ciągu trzech ostatnich lat. To jedyna szansa wyleczenia i uratowania życia dzieciom z olbrzymią otyłością. Najmłodsza dotychczasowa pacjentka miała 13 lat. Przed operacją ważyła 150 kg.

W Katowicach dzieciom i młodzieży z olbrzymią otyłością lekarze ratują życie.

Pierwszą operację chirurgicznego zmniejszenia żołądka w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka przeprowadzono trzy lata temu.

Zanim pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu, musi najpierw przejść rygorystyczną procedurę kwalifikacyjną. Dodatkowo lekarze muszą mieć pewność, że młody pacjent jest dojrzały emocjonalnie.

Operacje bariatryczne w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka ratują życie młodym pacjentom z ogromną otyłością

- W ramach przygotowania do zabiegu pacjent przechodzi również konsultację chirurgiczną i dietetyczną, a na oddziale endokrynologii – podkreśla kierownik oddziału chirurgii i urologii GCZD dr hab. Tomasz Koszutski.

Dodaje, że kwalifikacja do zabiegu jest długa i wymagająca. Nie każdy pacjent przechodzi ją pozytywnie.

- Powody bywają różne. Niektóre dzieci nie były na taki zabieg jeszcze przygotowane psychicznie, inne były po prostu zbyt niedojrzałe. Jako lekarze musimy mieć też pewność, że rodzice swoją postawą zagwarantują, że dziecko po zabiegu będzie stosować się do naszych zaleceń, przestrzegać diety i stawiać się na wizyty kontrolne, odstępujemy od operacji - tłumaczy dr. Koszutski.

Opuszczenie szpitala po wykonanej operacji nie oznacza zakończenia leczenia. Dużą role odgrywają wizyty kontrolne w poradniach oraz ścisłe trzymanie się zaleceń lekarzy.