W jakim mieście na Śląsku jest najwięcej ofert pracy?

i

Autor: mat. prasowy

W jakim mieście na Śląsku jest najwięcej ofert pracy?

2022-08-19 15:39

Śląsk kojarzony jest przede wszystkim z przemysłem górniczym, hutami i elektrowniami, z tego też powodu znajdują tutaj zatrudnienie przede wszystkim pracownicy fizyczni. Dodatkowo z każdym rokiem pojawiają i rozwijają się w tym regionie wszelkie inne branże, co sprawia, że z łatwością mogą znaleźć pracę osoby z wykształceniem wyższym lub pozaprzemysłowym. Od lat notuje się, że w tym regionie stopa bezrobocia jest jedną z najniższych w całym kraju, a mimo to nowych ofert pracy na Śląsku nie brakuje. Gdzie na Śląsku najłatwiej można znaleźć zatrudnienie? Przedstawiciele jakich zawodów są najczęściej poszukiwani w tym regionie? Sprawdź!

Stopa bezrobocia na Śląsku a zatrudnienie

Województwo śląskie jest bardzo dobrze rozwinięte gospodarczo i należy do najważniejszych ośrodków przemysłowych w całym kraju. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że na Śląsku nie trudno o pracę, a sam poziom bezrobocia w tym miejscu jest coraz niższy z każdym rokiem. Śląsk posiada jedną z najniższych stóp bezrobocia w kraju, która w lutym 2022 roku wynosiła zaledwie 4,3%, gdzie średnia krajowa opiewała w tym okresie na blisko 5,5%.

Jak to przekłada się na rzeczywiste pomiary? Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w tym województwie wynosi 78,3 tys. osób (dane z lutego 2022 roku) i sukcesywnie maleje. W porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym 2021 roku, liczba bezrobotnych spadła aż o 17,8 tys. osób. Nowych ofert pracy nie brakuje, a wręcz stale ich przybywa. Sytuacja na rynku staje się tym bardziej napięta, gdyż pracodawcy muszą znacznie bardziej postarać się w znalezieniu potencjalnego pracownika. Wynika to z tego, że statystycznie mniej ludzi z każdym rokiem aktywnie szuka pracy.

Przeciętna liczba zatrudnionych w lutym 2022 roku w sektorze przedsiębiorstw wyniosła aż 779 tysięcy osób. Statystycznie wzrosła ona o 1% w porównaniu do roku poprzedniego. W jakich branżach zostały obsadzone nowe stanowiska pracy? Najwyższy wzrost zatrudnienia zaobserwowano w branży gastronomicznej i zakwaterowaniu, gdzie procentowo wzrosło ono aż o 9,8%. Z kolei najwięcej stanowisk pracy, co nie powinno tutaj nikogo dziwić, generuje przemysł i wynosi 438,6 tys., z czego górnictwo to 76,7 tys., a przetwórstwo przemysłowe 332,6 tys.

Liczba osób bezrobotnych przypadających na jedną ofertę pracy

Warto też przyjrzeć się liczbie osób bezrobotnych, która przypada na jedną, nową ofertę pracy. Na początku roku 2022 w lutym do powiatowych urzędów pracy wpłynęło łącznie 12,1 tys. propozycji od pracodawców, co daje o 0,7% mniej niż w lutym 2021 roku. Obecnie na jedną taką ofertę przypada statystycznie 7 zarejestrowanych bezrobotnych w całym województwie śląskim. Choć może się to wydawać dużo, to warto porównać to z sytuacją w całym kraju, gdzie na jedną ofertę pracy przypada aż 11 bezrobotnych. Takie dane również pokazują, jak dobra panuje sytuacja na Śląsku.

Stopa bezrobocia na Śląsku a powiaty

Choć Śląsk plasuje się na drugim miejscu pod względem najniższej stopy bezrobocia w całym kraju (dla porównania w województwie wielkopolskim wynosi ona 3,2%), to należy pamiętać, że nie w każdym z powiatów poziom zatrudnienia jest aż tak wysoki. Najwyższy poziom bezrobocia odnotowano w Bytomiu, gdzie w lutym 2022 roku wynosił on 8,5%, co jest i tak niższym wynikiem, niż w lutym 2021 roku, gdzie dane wskazywały na 10,3%. Gdzie zatem najłatwiej na Śląsku znaleźć pracę? W Katowicach stopa bezrobocia od lat jest jedną z najniższych w całym województwie śląskim, a odnotowane dane wskazywały na 1,8% zarówno w lutym 2022 roku, jak i w tym samym miesiącu w roku ubiegłym. Równie dobra sytuacja ma miejsce w powiecie bieruńsko-lędzińskim (1,8% w lutym 2022 roku i 2,9% w lutym 2021 roku).

Dlaczego w Katowicach jest najwięcej ofert pracy?

Nikogo nie powinno dziwić, że to właśnie w Katowicach publikowanych jest najwięcej ofert pracy i za sprawą tego stopa bezrobocia jest niezwykle niska. Z czego to wynika? Katowice są dużym i popularnym miastem, które stanowią siedzibę władz tego regionu i są sercem województwa Śląskiego. Położenie tego miasta blisko Czech i Słowacji, a także duża ilość pobliskich miejscowości takich jak Zabrze, Chorzów, Tychy, Dąbrowa Górnicza sprawia, że jest to atrakcyjne miasto dla obecnych i przyszłych pracowników. Jest ono także świetnie skomunikowane, gdzie za pomocą autostrad A1 i A4 możemy szybko dostać się w inne rejony Polski.

Co więcej, to właśnie Katowice są głównym ośrodkiem Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i największym pod względem ludności miasto konurbacji górnośląskiej. W mieście tym znajduje się mnóstwo zakładów pracy, które stale się rozwijają i rozrastają, co tym samym ma wpływ na wysoki poziom zatrudnienia, coraz to nowsze oferty pracy i tym samym niską stopę bezrobocia. Ludzie pracujący zdalnie czy mieszkający w miejscowościach pod miastem nie powinni więc rezygnować z poszukiwań, gdyż praca w Katowicach jest dostępna dla każdego.

Praca w Katowicach a oferty pracy

Ofert pracy w Katowicach jest najwięcej w całym województwie śląskim, a zatrudnienie w tym mieście znajdą niemal wszyscy: specjaliści, przemysłowcy, osoby bez doświadczenia, osoby bez odpowiedniego wykształcenia czy studenci i uczniowie bezpośrednio po skończeniu szkoły. By efektywnie znaleźć pracę w tym regionie, warto obserwować nowe oferty w internecie, które są publikowane niemal każdego dnia. Serwis pracy GoWork.pl jest w tym zakresie wiodącym portalem, który publikuje największą ilość ofert pracy w tym regionie. Jeśli poszukiwania na własną rękę nie pomogą, osoba bezrobotna może zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Katowicach.

Jakie są najczęściej poszukiwane zawody na Śląsku?

Mogłoby się wydawać, że Śląsk jest kojarzony głównie z górnictwem i przemysłem, ale to tylko pozory. Przemysł co prawda z każdym rokiem cierpi na braki kadrowe na różnych stanowiskach, ale poza tym wiele innych sektorów pilnie poszukuje specjalistów.

Jakie są zatem najczęściej poszukiwane zawody w województwie śląskim? Braki kadrowe najbardziej dotykają zawody inżynieryjne, branżę produkcyjną, IT i obsługę klienta. Mimo pandemii rynek pracy na Śląsku rozwija się niezwykle dynamicznie. Liczba wolnych stanowisk pracy w tych obszarach przewyższa już kilkanaście tysięcy i póki co nie zanosi się, by ich ilość spadała. Na dzień dzisiejszy najwięcej wakatów pojawia się w branży inżynieryjnej (1600) oraz produkcyjnej (1200).

Programiści i administratorzy, ale także profesje powiązane niebezpośrednio z IT szybko znajdą zatrudnienie w Katowicach. IT reprezentuje jedną z branż o najwyższych dochodach na świecie. Deficyt programistów odczuwalny jest obecnie w każdym województwie, tak więc zdarza się nawet konkurencja między firmami w pozyskaniu specjalistów tej branży. Na deficyt pedagogów szkolnych cierpi obecnie cała Polska, a Śląsk nie jest tu wyjątkiem. Nauczyciele niemal każdego przedmiotu, a szczególnie języków obcych i przedmiotów technicznych (matematyka, fizyka) są w województwie śląskim bardzo poszukiwani.

Duże zapotrzebowanie jest również na kierowników budowy i operatorów maszyn, co wynika ze stałego rozwoju tego miasta i powstawania coraz to nowszych zakładów pracy. Sektor rozwijający się to również usługi i handel. Może tam trafić także osoba bez doświadczenia lub z niższym wykształceniem, lecz posiadająca tzw. umiejętności miękkie, czyli np. komunikatywność i otwartość.

Z uwagi na nasycenie i dojrzałość rynku krakowskiego i wrocławskiego, coraz więcej firm decyduje się na otwarcie filii czy siedzib swoich firm właśnie tu, na Śląsku. Region ten więc jest coraz chętniej wybierany przez specjalistów i absolwentów uczelni wyższych, którzy z łatwością znajdą zatrudnienie w Katowicach.

Jakie są najrzadziej poszukiwane zawody na Śląsku?

Jak już zostało wspomniane, rynek pracy na Śląsku stale się rozwija. Liczba zawodów, gdzie odnotowywanych jest więcej wykonawców danej profesji niż wakatów, czyli tzw. zawodów nadwyżkowych, z roku na rok się zmniejsza. Można jednak stwierdzić ze statystyk, że takich zawodów wciąż nie brakuje. Do najrzadziej poszukiwanych profesji na Śląsku można zaliczyć:

  • muzealnik,
  • archiwista,
  • operator maszyn włókienniczych,
  • filozof,
  • historyk,
  • politolog,
  • kulturoznawca.

Choć sytuacja zmienia się z każdym rokiem, to na wszelki wypadek lepiej nie rozpoczynać kształcenia na żadnym z powyższych kierunków lub w miarę możliwości rozważyć przebranżowienie się na któryś z najchętniej poszukiwanych zawodów na Śląsku.