Nowoczesny szpital w Gliwicach. Rusza przetarg na budowę
Na samym wstępie przypomnijmy: budynek nowego szpitala w Gliwicach - zaprojektowany na planie litery H - ma powstać przy węźle Drogowej Trasy Średnicowej z autostradą A1 przy ul. Kujawskiej. Według projektu będzie miał pięć kondygnacji, a na dachu placówki znajdzie się lądowisko dla śmigłowców medycznych. Przewidziano, że w poszczególnych segmentach szpitala działać może 12 oddziałów. W budynku zmieści się z kolei przeszło 350 łóżek dla pacjentów w pokojach jedno- i dwuosobowych. Powierzchnia szpitala to około 57 tys. metrów kwadratowych.
O budowie placówki przy ul. Kujawskiej mówi się już od lat. Wizualizacje całości pojawiły się bowiem w 2020 roku.
Gliwicki magistrat poinformował właśnie, że zakończyły się przygotowania do ogłoszenia przetargu na budowę szpitala. Szacowany koszt całości to ok. 1 mld 84 mln zł. Miasto zabezpieczyło na tę inwestycję ok. 360 mln zł, dlatego też konieczne będzie pozyskanie wsparcia zewnętrznego.
- Gliwice mają wieloletnie doświadczenia i sukcesy w pozyskiwaniu bardzo dużych środków unijnych. Obecne polityczne opóźnienia w przyznawaniu dotacji z KPO doprowadzą do sytuacji, w której po ich odblokowaniu największe szanse na uzyskanie dofinansowania będą miały miasta z najlepiej przygotowanymi projektami. Szpital jest dla nas absolutnym priorytetem inwestycyjnym, stąd decyzja, aby ogłosić przetarg teraz i być w pełni gotowym do realizacji inwestycji - przyznaje Mariusz Śpiewok, wiceprezydent Gliwic.
Oto wizualizacje nowego szpitala w Gliwicach:
Postępowanie przetargowe na budowę szpitala przy ul. Kujawskiej w Gliwicach przygotowano w taki sposób, że zadanie zostało podzielone na zakres podstawowy (do realizacji w pierwszej kolejności), a także osiem opcji dodatkowych (m.in. zagospodarowanie szpitalnej działki zielenią, postawienie elementów małej architektury czy instalacja paneli fotowoltaicznych na szpitalnym dachu).
- W zależności od dostępu do środków finansowych, poszczególne opcje będzie można realizować w całości, w części, pojedynczo, po kilka lub w układzie mieszanym. Ten dosyć zawiły tryb wynika ze specyfiki przedsięwzięcia. Budowa obiektu szpitalnego jest skomplikowanym zadaniem i będzie trwała kilka lat - informuje magistrat w oficjalnym komunikacie.
Miasto od stycznia ubiegłego roku posiada komplet zgód budowlanych na realizację inwestycji. Udało się także przeprowadzić niezbędną procedurę, która dotyczy celowości inwestycji poprzez tzw. IOWISZa, czyli Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia.
- Dla takiej inwestycji, jaką planujemy w Gliwicach, minimalna wymagana liczba punktów wynosiła 6200, a przyszły szpital otrzymał ich ponad 31 tysięcy! Tak wysoka ocena świadczy o tym, że nowy szpital jest w Gliwicach bardzo potrzebny. Ta ocena jest również przydatna przy staraniu się o niezbędne dofinansowanie ze środków zewnętrznych, a nam takie dofinansowanie będzie teraz potrzebne – przypomina Adam Neumann, prezydent miasta.
Otwarcie ofert przetargowych - jak czytamy w zapowiedziach - powinno nastąpić w połowie września tego roku. Przy pozytywnym rozstrzygnięciu przetargu założono, że budowa szpitala potrwa trzy lata (od dnia zawarcia umowy).