W Cieszynie pobito rekord Polski na najdłuższy wafel Prince Polo
W dniach 14-16 czerwca na cieszyńskim rynku odbywały się obchody 100-lecia istnienia fabryki "OLZA". Jubileusz wpisywał się w program Święta Trzech Braci, czyli corocznego wydarzenia organizowanego na cześć miasta. Zakład "OLZA" jest sercem produkcji ukochanych przez Polaków wafli czekoladowych Prince Polo, a oprócz tego powstają w nim wyroby dla takich marek jak Milka, Cadbury, Siesta oraz Lacta.
W sobotę, 15 czerwca podczas Święta Trzech Braci, fabryka wraz z marką Prince Polo, przygotowała dedykowaną strefę familijną. Z okazji setnych urodzin zakładu jego pracownicy ustanowili Rekord Polski w budowie największego wafla czekoladowego Prince Polo. Do tej pory największy wafel miał 179 cm szerokości oraz 694 cm długości.
Firma Mondelēz International fabryka "OLZA" w Cieszynie 15 czerwca ustanowiła rekord polski na największy wafel z wynikiem 12,42m długości - poinformowali organizatorzy wydarzenia.
Przy próbie bicia rekordu pracowało łącznie kilkunastu pracowników fabryki.
Czym jest Święto Trzech Braci?
Święto Trzech Braci to wyjątkowe wydarzenie. Raz w roku w czerwcu mieszkańcy Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, miasta podzielonego graniczną Olzą spotykają się podczas wydarzenia i uczestniczą wspólnie w różnych imprezach kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych. Święto nawiązuje do roku 810, kiedy to jak głosi legenda, założono gród nad Olzą. Od niedawna fabryka „OLZA” i marka Prince Polo są częścią tego lokalnego wydarzenia. W tym roku zapraszają 15 czerwca na specjalne świętowanie dedykowane jubileuszowi fabryki.
Zobaczcie zdjęcia z tegorocznej edycji wydarzenia.
Początki zakładu"OLZA" w Cieszynie
Początki zakładu sięgają XX wieku. Wtedy to w Cieszynie powstała mała lokalna wytwórnia, która z czasem rozwinęła się w duże przedsiębiorstwo. W okresie międzywojennym fabryka zaczęła specjalizować się w produkcji czekolady i innych słodyczy, zdobywając coraz większą popularność nie tylko w Polsce, ale i za granicą.
Po II wojnie światowej zakład funkcjonował pod różnymi nazwami, a w czasach PRL-u fabryka była jednym z kluczowych producentów słodyczy w Polsce. Przełomowy okazał się rok 1955, w którym rozpoczęto produkcję wafla Prince Polo. Po transformacji ustrojowej w 1989 roku, fabryka „OLZA” przeszła na własność prywatną, a dziś należy do Mondeléz International. Jest to jeden z siedmiu zakładów produkcyjnych firmy w Polsce z najstarszą historią.
Współcześnie fabryka w Cieszynie jest nowoczesnym centrum produkcyjnym, które nie tylko kontynuuje produkcję wafli Prince Polo, ale również inwestuje w nowe technologie i rozwija portfolio produktów dla innych marek np. Milka, Cadbury, Siesta czy Lacta, zgodnie z trendami rynkowymi i oczekiwaniami konsumentów.
Proces produkcji wafli Prince Polo to połączenie czterech kruchych listków waflowych i trzech warstw delikatnego kremu, oblanych aksamitną czekoladą. Pełny proces produkcji wafla trwa 45 minut, czyli tyle co godzina lekcyjna.
Listen on Spreaker.