W Bytomiu powstała największa zewnętrzna ściana wspinaczkowa w Polsce

i

Autor: mat. prasowe

Inwestycje

W Bytomiu powstała największa zewnętrzna ściana wspinaczkowa w Polsce. Od 1 września będzie można z niej skorzystać

2023-08-31 11:44

Od 1 września wspinacze będą mogli korzystać z największej zewnętrznej sportowej ściany wspinaczkowej w naszym kraju. Powstała ona w Bytomiu, a konkretnie na terenie Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych, i ma ponad 20 metrów wysokości!

Bytom ma największą zewnętrzną sportową ściankę wspinaczkową w kraju

Już od piątku, 1 września, wspinacze będą mogli korzystać z największej zewnętrznej sportowej ściany wspinaczkowej w naszym kraju. Powstała ona w Bytomiu, na terenie Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych.

Zewnętrzna ściana wspinaczkowa powstała w miejscu, gdzie w przeszłości stał komin byłej KWK "Rozbark". Ma ona ponad 20 metrów wysokości. Z jej szczytu będzie można, oczywiście, podziwiać panoramę Bytomia.

- Obecnie nie ma w Polsce drugiej takiej, całkowicie przewieszonej, ogromnej powierzchni wspinaczkowej. W tej chwili nasi routesetterzy nakręcili na nowej ścianie 6 dróg. Docelowo, czyli już wiosną 2024 roku będzie więcej - mówi Dobromir Bujak, prezes KS Skarpa Bytom. 

Z atrakcji będą mogli korzystać nie tylko zawodowi wspinacze. Coś dla siebie znajdą zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. 

Łączny koszt inwestycji wyniósł blisko 2 mln zł. Budowę zewnętrznej ściany wspinaczkowej wsparły Ministerstwo Sportu i samo miasto - przekazały one po 680 tys. zł.

Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu otwarto w 2021

Przypomnijmy, że kompleks na Rozbarku przy ul. Kilara otwarto w 2021 roku. Przez ponad 140 lat działała tu kopalnia węgla kamiennego. Została zlikwidowana w 2004 roku. Cechownia i budynek administracyjny zrewitalizowano i służą Teatrowi Rozbark. Natomiast pozostałe obiekty - szyb "Bończyk", kotłownia, budynek dawnej rozdzielni i mur oporowy - zaadaptowano na rzecz właśnie Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych.

Do dyspozycji jest strefa aktywności fizycznej na zewnątrz (znajduje się tu m.in. tor do biegów terenów czy siłownia plenerowa). Główną atrakcją kompleksu jest wewnętrzna ściana wspinaczkowa o powierzchni 3 tys. metrów kwadratowych. 

Quiz o Stadionie Śląskim. Czy wiesz wszystko o "Kotle Czarownic"?

Pytanie 1 z 10
Ile miejsc siedzących ma Stadion Śląski?