Początkowo miasto planowało budowę bardzo dużego obiektu, jednak ta koncepcja budziła sprzeciw mieszkańców. Obawy polegały przede wszystkim na zbyt wysokich kosztach oraz pozbyciem się zieleni.
W roku 2021 grupa radnych złożyła projekt do Budżetu Obywatelskiego 2022 zakładający budowę małego miasteczka rowerowego, którego wartość nie przekroczyłaby 200 000 zł. Projekt ten nie uzyskał jednak niezbędnej do zwycięstwa ilości głosów mieszkańców i nie został wybrany do realizacji – informują urzędnicy.
Nowe „Miasteczko ruchu drogowego”
Bieruńscy urzędnicy postanowili przeprojektować planowaną inwestycję i wybrali realizację, która zakłada dużo zieleni, liczne nasadzenia i małą architekturę. Później miasto rozpoczęło starania na otrzymanie dofinansowania na budowę.
Prawie pół miliona złotych z UE
Dofinansowanie jakie miasto otrzymało na realizacje „Miasteczka” wynosi 457 tys. zł i pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Inwestycja powstanie w 2023 r.
Miasteczko rowerowe, powstanie w Bieruniu pomiędzy blokiem przy ul. Granitowej 5e a DK44. W ramach projektu pn.: „Budowa miasteczka ruchu drogowego wraz z doposażeniem przejść dla pieszych i szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej w Bieruniu.” powstanie:
- poziome oznakowanie istniejącego przejścia dla pieszych przy ulicy Oświęcimskiej wraz z oznakowaniem pionowym oraz z lampami LED, które aktywowane są poprzez czujnik ruchu wzbudzany przez pieszego podchodzącego do jezdni,
- montaż nowoczesnego radarowego wyświetlacza prędkości przed przejściem dla pieszych na ulicy Oświęcimskiej,
- poziome oznakowanie istniejącego przejścia dla pieszych ulicy Królowej Jadwigi (koło Skateparku ) wraz z oznakowaniem pionowym oraz z lampami LED, które aktywowane są poprzez czujnik ruchu wzbudzany przez pieszego podchodzącego do jezdni,
- wyposażenie Szkoły Podstawowej nr 1 w Bieruniu w mobilne miasteczko rowerowe oraz symulator przejścia dla pieszych,
- doposażenie Szkoły Podstawowej nr 3 w Bieruniu w symulator roweru.