Zużyte baterie, telefony, ładowarki? Oddaj sprzęt do recyklingu
Pomysłodawcą nietypowych uli, zbudowanych m.in. ze zużytych bębnów pralek, jest Fundacja Odzyskaj Środowisko. To połączenie dwóch idei: dbałości o pszczoły, ale także przypomnienia mieszkańcom miast, jak ważna jest selektywna zbiórka elektrycznych śmieci.
- Myślę, że prawdziwe są dane, że Polacy wciąż w swoich domach chomikują aż 20 mln sztuk elektrycznych śmieci. Mamy w szufladach zużyte telefony, kable, ładowarki - to wszystko czeka na lepsze czasy, ale one nigdy nie nadchodzą. Zwracamy uwagę na to, by robić w domu porządki ze względu na środowisko, ale też na bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Elektryczne śmieci zawierają w sobie bardzo dużo substancji niebezpiecznych dla nas i środowiska, takich jak nikiel, kadm czy ołów - mówi nam Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
- Warto oddać sprzęt do recyklingu. My jako fundacja jesteśmy w stanie nadać części materiałów drugie zżycie, nawet w taki zwykły sposób, jak budując domy dla pszczół. Dzięki temu, że wstawiamy ule do miast, populacja pszczoły miejskiej się zwiększa, a pszczoły to są zapylacze, wiec wszyscy zyskujemy. Nasze rośliny są odpowiednio zapylone i możemy się cieszyć z większych plonów - dodaje.
Badanie jakości powietrza za pomocą pszczół
W ramach realizowanej przez fundację akcji, ule z recyklingu można obecnie oglądać w 12 polskich miastach. Katowice oficjalnie dołączyły do szlaku pasiek z recyklingu w sobotę, 20 maja, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Owadami opiekuje się zawodowy pszczelarz Michał Lasek. Ule znajdują się przy ul. Ziołowej 43 w Ogrodzie Lawendowym Katowice.
Przy ulach zamontowano poławiacze pyłku kwiatowego, który następnie przeanalizują naukowcy.
- Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach bierze udział w międzynarodowym projekcie, który polega na tym, żeby badać za pomocą pszczół jakość powietrza w mieście i dlatego zainstalował poławiacze pyłku. Będzie można ocenić bioróżnorodność roślinną w Katowicach, ale także stopień zanieczyszczenia powietrza na Śląsku - kontynuuje Kinga.
Wcześniej ule z recyklingu powstały w Bytomiu i Tychach.