Uczeni z Częstochowy opracowali lek, który pomaga chorym na COVID-19. To przełomowe odkrycie [AUDIO]

2020-05-31 11:31

Naukowcy z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. J. Długosza w Częstochowie opracowali lek, który może okazać się przełomem w poszukiwaniu leku na Covid-19. Tabletka posiadająca w sobie dwa składniki pomaga w leczeniu nadciśnienia. Okazuje się jednak, że lek może skutecznie pomóc chorym zakażonym SARS-CoV-2. Teraz został zgłoszony w Urzędzie Patentowym. Trwają testy jego skuteczności.

Czy naukowcy z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. J. Długosza w Częstochowie przyczynią się do opracowania leku na Covid-19? Czas pokaże. Wiadomo jednak, że zgłoszony przez nich lek w Urzędzie Patentowym może skutecznie leczyć nie tylko nadciśnienie. Może zapobiegać rozwijaniu się zakażenia koronawirusem do postaci ostrej niewydolności płuc oraz wzmocnić odporność, dzięki czemu pacjent mimo zarażenia się wirusem będzie przechodził zakażenie łagodniej.

Nasz lek posiada główny składnik jakim jest substancja czynna stosowana dotychczas w leczeniu nadciśnienia, oddziaływująca na białko ACE2 (enzym konwertujący angiotensynę typu II), które jest także receptorem dla koronawirusa SARS-CoV-2. Blokowanie tego receptora oznacza wybawienie dla chorych z kornawirusem. Powód? Substancja czynna może zapobiegać rozwojowi zespołu ostrej niewydolności oddechowej, która jest główną przyczyną zgonów pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 – wyjaśnia prof. dr hab. Piotr Bałczewski, lider zespołu, który pracował nad jego opracowaniem.

Rozmowa Darka Brombosza z Radia Eska z prof. Piotrem Bałczewskim lider zespołu, który opracował nowy lek

Co ciekawe, jak podkreśla naukowiec z Częstochowy, na całym świecie zarejestrowano 38 czynnych badań klinicznych dotyczących wpływu tej substancji czynnej oraz innych leków z tej grupy na przebieg infekcji SARS-CoV-2.

Teraz trwają testy skuteczności leku. Autorzy sukcesu rozmawiają z branżą farmaceutyczną nad ewentualnym wprowadzeniem leku na rynek. Jak długo to potrwa. Trudno powiedzieć. Procedury są skomplikowane.

Robot, który może pomóc personelowi medycznemu
QUIZ. TRUDNA ortografia. Jak prawidłowo napiszesz TO słowo?
Pytanie 1 z 15
Wskaż prawidłową pisownię: