Ule z elektrośmieci w Tychach

i

Autor: UM Tychy Ule z "elektrośmieci" w Tychach

Ekologiczne ule

Tychy: Pierwsze miodobranie z miejskich pasiek zrobionych z „elektrośmieci”

W Tychach, w czwartek 13 lipca o godzinie 10.30 w Parku Łabędzim odbędzie się pierwsze miodobranie w miejskiej pasiece. Będzie można dowiedzieć się wielu ciekawostek o życiu pszczół i sztuce pszczelarskiej i spróbować miejskiego miodu.

Rok temu w Parku Łabędzim w Tychach ustawiono pasiekę z trzema ulami z recyklingu. Powstały one z części materiałów, które tyszanie wrzucają do czerwonych pojemników na „elektrośmieci”. W ulach zamieszkały pszczoły "krainki".

Tyscy urzędnicy wyjaśniają, że ule z recyklingu mają czerwone dachy, których kolor nawiązuje do czerwonych pojemników na elektroodpady stojących w mieście. Mieszkańcy mogą do nich wrzucać zużyte małe AGD, np. telefony, miksery, suszarki do włosów i inne niepotrzebne już urządzenia elektryczne.

Tyszanie spacerując po Parku Łabędzim, na pewno nie raz widzieli nasze charakterystyczne, czerwone ule. Pewnie nie wszyscy jednak spodziewają się, że będą mogli spróbować miodu z takich uli. Co ciekawe, taki miejski miód jest bardzo zdrowy. Pszczoły dbają o jego jakość i zbierają pyłek tylko tam, gdzie nie ma zanieczyszczeń - mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Tychy: Pierwsze miejskie miodobranie

W czwartek, 13 lipca, podczas miodobrania będzie można spróbować tyskiego miodu. Ale to nie wszystko - wydarzeniu towarzyszyć będą warsztaty pszczelarskie, podczas których będzie można nauczyć się podstaw sztuki pszczelarskiej.

Pod okiem doświadczonego pszczelarza Michała Lasaka, który opiekuje się pszczelimi rodzinami w ulach w Parku Łabędzim, będzie można samemu spróbować m.in odsklepiania i wirowania miodu oraz obsługi miodarki, a także dowiedzieć wielu ciekawostek o życiu tych pożytecznych owadów.

Ule w Parku Łabędzim to wspólny projekt miasta, Fundacji Odzyskaj Środowisko oraz firmy MB Recycling. W 2021 roku na terenie Tychów umieszczono 18 pojemników na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zużyte baterie. To właśnie z tych odpadów wyselekcjonowano materiał do budowy ekologicznych uli.

ESKA Śląsk

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/