Trudne warunki w Beskidach

i

Autor: Wikimedia Commons

Pogoda

Trudne warunki na szlakach w Beskidach. Miejscami obowiązuje I stopień zagrożenia lawinowego

2025-01-06 10:05

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ostrzega turystów przed trudnymi warunkami na szlakach. W wyższych partiach gór wzmaga się wiatr, a na szlakach pod warstwą śniegu można napotkać lód. Ponadto w rejonie Babiej Góry obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Gdzie w Beskidach obowiązuje I stopień zagrożenia lawinowego?

Zdaniem goprowców, warunki na szlakach turystycznych w Beskidach są trudne. W Beskidach rano termometry wskazywały od 2 do 9 stopni. Choć warunki narciarskie rano były dobre, to później – ze względu na temperaturę – będą coraz trudniejsze.

W rejonie Babiej Góry wciąż obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Występuje głównie w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu pod wpływem bardzo silnego wiatru.  Jak zaznaczają goprowcy, możliwe jest samoistne zejście małych i średnich lawin. Przypomnijmy, że do wiosny zamknięta jest Perć Akademików, czyli żółty szlak od Górnego Płaju na Babią Górę. To najtrudniejszy szlak w Beskidach. Jest jednokierunkowy, podejściowy.

Aktualnie na Markowych Szczawinach leży 36 cm śniegu, a w partiach szczytowych Babiej Góry do 60 cm. Punktowo, w miejscach nawianych, leży ta 100 cm śniegu. Na Hali Miziowej jest 30 cm śniegu, na Klimczoku 12, Leskowcu 10, w Wiśle 4, a w Szczyrku 2 cm.

Jak przygotować się na wędrówkę po górach zimą?

Turyści, którzy wybiorą się na wędrówkę po górach, muszą być dobrze przygotowani. Szczególnie ważne są: solidne obuwie i ciepła odzież. W obecnych warunkach niezbędne są raczki, a jeśli ktoś wybiera się na Babią Górę także raki. Przydać się mogą kije. Telefon powinien być naładowany i mieć zainstalowaną aplikację "Ratunek”. Warto zabrać powerbank. Przydatna może się okazać też latarka.

Czas przejścia tras, który wskazywany jest na mapach, w obecnych warunkach może się wydłużyć. Goprowcy apelują, aby zwłaszcza zimą nie wybierać się w góry samotnie. Narciarzom ratownicy górscy przypominają o rozgrzewce przed zjazdem.

W razie wypadku w górach można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

QUIZ Co się dzieje zimą na Śląsku? Czy znasz te słowa i zwroty?
Pytanie 1 z 10
Zimą na Śląsku fest suje, to znaczy
Śląsk Radio ESKA Google News
Autor: