Tragiczny wypadek w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej. Nie żyje górnik

i

Autor: Photo Art Service

Ruda Śląska

Tragiczny poranek w kopalni Bielszowice. Nie żyje jeden górnik, pięciu jest rannych

2023-08-05 14:37

Po godz. 6 w kopalni Bielszowice doszło do groźnego wstrząsu. Pięciu górników zdołało się wydostać ze strefy zagrożenia i wyjechać na górę. Byli poturbowani, ale przytomni. Jeden został przetransportowany śmigłowcem LPR do szpitala w Katowicach. Niestety, jeden z mężczyzn został na pod ziemią. Lekarz stwierdził jego zgon.

Do fatalnego wstrząsu doszło w sobotę 5 sierpnia w kopalni KWK Ruda Ruch Bielszowice. Nastąpił on około godz. 6:30 w rejonie ściany 846w pokładzie 405/2wg, na głębokości 1000 metrów.

Rzecznik PGG Tomasz Głogowski poinformował, że poszkodowanych w wypadku zostało sześciu górników. Pięciu zdołało wyjechać na powierzchnię. Są poturbowani, ale przytomni. Jeden z nich jest w gorszym stanie, został przetransportowany śmigłowcem LPR do szpitala w Katowicach-Ochojcu. Pozostali górnicy są rozwożeni do okolicznych szpitali.

Niestety, jeden górnik nie zdążył wyjechać na górę. Ratownicy razem z lekarzem dotarli do niego, niestety mężczyzna zmarł. Rodzina została już powiadomiona o jego śmierci. 

Wstrząs spowodował zniszczenia w poziemnej infrastrukturze, ale na szczęście nie na tyle duże, by utrudnić dotarcie do ciała zmarłego górnika. 

Tragiczny wypadek w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej: 

Niebezpieczne wstrząsy i tąpnięcia na Górnym Śląsku 

Ściana 846 w pokładzie 405/2wg znajduje się w partii Borowa w południowej części ruchu Bielszowice. Odnotowana przez kopalniane czujniki energia porannego wstrząsu wyniosła 6x10 do 6 dżula, co odpowiada magnitudzie 2,62. 

Jak wynika z danych WUG, co roku na obszarze działania polskich kopalń węgla kamiennego odnotowuje się ok. 1,5 tys. wstrząsów o magnitudzie powyżej 1,7. Przeważająca część nie wywołuje negatywnych skutków, nawet, gdy jest odczuwalna na powierzchni. Te, które powodują uszkodzenia pod ziemią lub na zewnątrz, nazywa się tąpnięciami. 

W latach 2018-22 w polskim górnictwie podziemnym doszło do 19 tąpnięć związanych z występowaniem wstrząsów. W ich wyniku doszło do 23 wypadków śmiertelnych, 3 wypadków ciężkich i 98 powodujących czasową niezdolność do pracy. Z tego w kopalniach węgla kamiennego zarejestrowano w tym okresie 12 tąpnięć, w wyniku których zaistniały 22 wypadki śmiertelne, 2 wypadki ciężkie i 45 powodujących czasową niezdolność do pracy.

Najwięcej wstrząsów górniczych na Górnym Śląsku rejestruje się w obszarze wzdłuż uskoku kłodnickiego (od Katowic w kierunku Zabrza, po Knurów), w rejonie niecki bytomskiej (obszar Bytomia), w obszarze kopalń rybnickich (rejon Wodzisławia Śląskiego, Rydułtów) oraz w obszarze kopalń nadwiślańskich.

Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/