Zwłoki seniorki w mieszkaniu
O sprawie napisał serwis 112tychy.pl. Do zdarzenia doszło w czwartek, 17 lipca około godziny 22. Tyskie służby ratunkowe interweniowały w jednym z mieszkań w budynku wielorodzinnym przy ul. Andersa 3c. Zgłoszenie dotyczyło osoby, która mogła potrzebować pilnej pomocy. Na miejsce zadysponowano strażaków z tyskiej z jednostki ratowniczo-gaśniczej oraz patrol prewencji policji.
Po przybyciu pod wskazany adres służby odkryły zwłoki 76-letniej lokatorki. Ponadto w lokalu wyczuwalny był silny zapach gazu. Mierniki wykazały obecność metanu w mieszkaniu (33 procent dolnej granicy wybuchowości). Jak wstępnie ustalono, gaz ulatniał się najprawdopodobniej z kuchenki, z odkręconego kurka.
Ze względu na wysokie stężenie gazu i ryzyko wybuchu, natychmiast podjęto decyzję o ewakuacji lokatorów budynku. Ewakuacja dotyczyła 13 osób. Wyznaczono również strefę bezpieczeństwa i wezwano na miejsce dodatkowe zastępy straży pożarnej i pogotowia gazowego. Dodatkowo zablokowano dla ruchu odcinek ul. Andersa od skrzyżowania z ul. Burschego do skrzyżowania z Placem św. Anny.
Ze względu na charakter zdarzenia, na miejsce wezwano policyjną grupę dochodzeniowo-śledczą oraz prokuratora. Wstępne czynności wykluczyły udział osób trzecich. Przyczyny śmierci lokatorki wyjaśni zlecona sekcja zwłok. Policjanci z tyskiej komendy pod nadzorem prokuratury ustalają dokładne okoliczności tego tragicznego zdarzenia.

Ulatnianie się gazu w mieszkaniu – jak reagować i jak zapobiegać tragedii?
W związku z tragicznym odkryciem w Tychach, warto przypomnieć podstawowe zasady bezpieczeństwa dotyczące instalacji gazowych w mieszkaniach. Ulatnianie się gazu to poważne zagrożenie, które może prowadzić do wybuchu lub zatrucia. Wiedza o tym, jak reagować w takiej sytuacji i jak zapobiegać tragedii, może uratować życie.
Co robić, gdy wyczujesz gaz w mieszkaniu?
- Zamknij kurek gazowy i zawór gazu w mieszkaniu.
- Nie włączaj, nie wyłączaj światła ani innych urządzeń elektrycznych.
- Nie zapalaj zapałek, zapalniczki, nie pal papierosa.
- W zagrożonym miejscu nie posługuj się telefonem.
- Otwórz szeroko okna.
- Wyjdź z domu i natychmiast zawiadom POGOTOWIE GAZOWE (tel. 992) oraz administratora budynku.
- Nie podejmuj na własną rękę prób naprawy urządzeń i instalacji gazowych.
Jak zmniejszyć ryzyko wybuchu gazu?
- Zadbaj o sprawną wentylację.
- Przeprowadzaj coroczną kontrolę instalacji i przyborów gazowych oraz kanałów wentylacyjnych.
- Zlecaj naprawę i konserwację instalacji i urządzeń gazowych wyłącznie osobom do tego uprawnionym.
- Rozważ stosowanie domowych wykrywaczy gazu (tzw. „czujek gazu”). Ich zakup obejmuje ulga podatkowa.
Bezpieczna kuchnia i łazienka
W pomieszczeniu z kuchnią gazową musi być czynna wentylacja. Pamiętaj, że gaz ziemny nie truje – trujący jest bezwonny czad zawarty w spalinach gazu, który nie pojawi się, gdy jest czynna wentylacja. Niesprawne kuchnie gazowe, podgrzewacze wody itp. urządzenia zastąp nowymi (przysługuje ulga podatkowa).
W łazience podgrzewacz wody musi być podłączony do sprawnie działającego kanału spalinowego. Otwory wentylacyjne w drzwiach i kratki do kanałów wentylacyjnych muszą być bezwzględnie odkryte. Pamiętaj, że nowoczesne podgrzewacze wody mają automatyczne działające zabezpieczenia. Stare przybory warto zastąpić nowymi.