Najstarsze miejscowości w województwie śląskim
Wszyscy praktycznie znamy najstarsze miasta w województwie śląskim, jak i na Górnym Śląsku. W tym drugim przypadku, biorąc pod uwagę śląskie ziemie znajdujące się również w województwach opolskim oraz dolnośląskim, mamy pewność, że najstarszym miastem jest Opole, o którym pierwsze, anonimowe wzmianki pochodzą z 846 roku w dokumencie tzw. „Geografa Bawarskiego”. W przypadku samego województwa śląskiego za najstarsze miasto uznaje się Racibórz, o którym pierwsze wzmianki znaleziono w 1108 roku w kronice Galla Anonima, który opisywał bitwę pod Raciborzem. Wiadomo jednak, że w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Racibórz, około 985-990 roku były terenami plemienia Gołęszyców. Wtedy też stały się częścią Państwa Piastów.
Wśród najstarszych miast w województwie śląskim wymienia się również m.in. Zabrze, które wzmiankowane było już w 1222 roku, Cieszyn - o którym pierwsza wzmianka pochodzi z 1202 roku, Bytom z pierwszymi wzmiankami w 1254 roku czy Rybnik, o którym skrybowie pisali już w 1257 roku.
Najstarsze wsie województwa śląskiego
A co w takim razie z wsiami? Które z nich są najstarsze? To do ustalenia najprostsze nie jest, ale dzięki zaangażowaniu wielu historyków udało się odkryć daty powstania wielu miejscowości. Co ciekawe, niemal wszystkie najstarsze wsie w województwie śląskim powstały jeszcze w XIII wieku. Tylko jedna z nich jest już datowana na początek wieku XIV. Jedna z najstarszych wsi województwa śląskiego to znana miejscowość, którą dodatkowo rozsławił zmarły w tym roku legendarny trener piłkarski Franciszek Smuda. Twórca potęgi Wisły Kraków i Widzewa Łódź, który z powodzeniem prowadził też Lecha Poznań czy Zagłębie Lubin, wychował się w tej miejscowości i tam stawiał pierwsze piłkarskie kroki.
Wśród najstarszych wsi województwa śląskiego znajdziemy m.in. miejscowości znajdujące się w powiecie tarnogórskim, gliwickim, raciborskim czy rybnickim.