To jedno z najstarszych miast świata. Powstało kilka tysięcy lat przed naszą erą. Rząd zabrania tam jeździć

i

Autor: Unsplash/Pixabay/Wikipedia To jedno z najstarszych miast świata. Powstało kilka tysięcy lat przed naszą erą. Rząd zabrania tam jeździć

Podróże

To najstarsze miasto świata jest niedostępne dla Polaków. Rząd nie pozwoli ci tam pojechać

Wiecie, jakie jest najstarsze miasto świata? Na pewno nie jest z Polski, ale tego można się było od razu domyśleć. Te najstarsze na świecie powstało 5 tysięcy lat przed naszą erą i - mówiąc kolokwialnie, żyje do dziś. Niestety, amatorzy historii i osoby uwielbiające podróżować w najciekawsze zakątki świata na ten moment muszą wstrzymać się z podróżą do tego miasta, bowiem nie jest tam najbezpieczniej.

Byliście w najstarszym mieście świata? Teraz lepiej tam nie jechać

Najstarszym miastem w Polsce jest Złotoryja. Dolnośląskie miasto powstało przed 1211 rokiem. Najstarszym miastem na świecie, według danych historyków, jest miasto Jerycho, które zostało założone 11 000 lat temu i do dziś jest zamieszkane. Znajduje się na terenie Izraela, ale zarządza nim Autonomia Palestyńska. 

Jest jeszcze jedno miasto, które może mieć nawet ponad 11 tysięcy lat według najnowszych odkryć. Chodzi o znajdujący się na terenie Syrii Damaszek. Choć aktualnie mówi się, że miasto powstało 5 tys. lat p. n. e. to archeolodzy na obrzeżach Damaszku odkryli ślady osadnictwa, które osiedliło się tam około nawet 10 tys. lat p. n. e. Jest więc całkiem prawdopodobne, że jest to najstarsze miasto świata. Miasto, którego raczej... nie zwiedzimy. 

Tak wygląda Damaszek

Zobacz zdjęcia niesamowitego miasta

Damaszek - kulturalne i religijne centrum orientu

Damaszek położony jest nad rzeką Barada u podnóża gór Antyliban, na skraju Pustyni Syryjskiej. To bardzo ważny ośrodek przemysłowy i naukowy Syrii, a także ważny ośrodek handlowy. Jest najstarszym, ciągle zamieszkanym miastem na świecie. Nazywany jest kulturalnym i religijnym centrum orientu. Pierwsze inskrypcje na temat tego miasta można pochodzą sprzed 1500 lat przed naszą erą. Zwiedzanie więc tego miasta jest jak obcowanie z historią świata, ponieważ ilość miejsc pamiętających czasy sprzed kilku tysięcy lat jest bardzo duża i... obecnie niedostępna. 

Rząd radzi, aby nie jeździć do Damaszku

Nie ma co ukrywać, że Damaszek pod wieloma względami stanowi atrakcyjne miejsce do zwiedzania i poznawania historii nie tylko Bliskiego Wschodu, ale i świata. Na ten moment jednak lepiej tego nie robić. Przed wyjazdem w tę część świata przestrzega Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wszystko z powodu konfliktu zbrojnego, jaki tam trwa od wielu lat. Z tego względu na stronie rządowej cały czas wisi ostrzeżenie o następującej treści:

Ze względu na trwający konflikt zbrojny i całkowitą destabilizację sytuacji bezpieczeństwa, a także odnotowywane w przeszłości przypadki aresztowań obywateli polskich, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Syrii. Obywatele polscy, którzy przebywają w tym kraju, powinni go niezwłocznie opuścić.

Co więcej, w ciągu ostatnich lat odnotowywane były przypadki aresztowań obywateli Polski. Tamtejsze władze zarzucały im nielegalny pobyt na terytorium Syrii. Aresztowanie grozi wielomiesięcznym pobytem w syryjskim więzieniu, bez umożliwienia kontaktu z rodziną oraz polską placówką dyplomatyczną.  - W związku z zawieszeniem działalności Ambasady RP w Damaszku (tymczasowo funkcjonuje ona z siedzibą w Bejrucie) oraz z uwagi na ww. uwarunkowania sytuacji bezpieczeństwa, możliwości udzielenia pomocy konsularnej obywatelom polskim przebywającym na terenie Syrii pozostają ograniczone - przestrzega MSZ.

QUIZ. Najpopularniejsze miejsca na urlop. Sprawdź, jak dobrze znasz turystyczną mapę świata

Pytanie 1 z 10
Łódź służąca tradycyjnie do przemieszczania się po kanałach Wenecji to...