Najniżej położona wieś w Polsce leży w Pomorskiem
Mianem najniżej położonej miejscowości w Polsce może poszczycić się pomorskie Marzęcino. To niewielka wieś, położona w powiecie nowodworskim, w gminie Nowy Dwór Gdański.
Wyznaczony w Marzęcinie najniższy punkt Polski leży 2,2 m poniżej poziomu morza. Za odkrycie nowego najniższego punktu w Polsce, do którego doszło 11 lat temu, odpowiadają geodeta Jacek Gross i historyk Edmund Łabieniec.
W 2013 roku, opierając się na starych mapach, Jacek Gross, ówczesny starosta nowodworski pomocą historyka Edmunda Łabieńca, zaczął przyglądać się terenom dawnego Zalewu Wiślanego w Marzęcinie. Wkrótce okazało się, że dno zalewu jest niżej, niż to oficjalnie uznane w Raczkach Elbląskich.
Po latach, gdy różne urzędy uznały rekord, w 2022 roku w "Roczniku statystycznym" ukazała się informacja o tym, że Marzęcino zostało oficjalnie uznane za najniżej położony punkt w Polsce.
Gdzie leży najniżej położona wieś w woj. śląskim?
Najniżej położoną wsią w Śląskiem jest Ruda, której wysokość określa się na 173,6 m n.p.m. Miejscowość ta położona jest w powiecie raciborskim, gminie Kuźnia Raciborska. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2008 roku zamieszkiwało ją 318 osób.
W latach 1975–1998 miejscowość ta położona była w województwie katowickim. Obecnie przez wieś przechodzi droga powiatowa 3533 S z Turza do Budzisk. We wsi znajdują się dwa przystanki autobusowe: jeden przy skrzyżowaniu ulic Rudzkiej i Głównej, drugi przy skrzyżowaniu ulic Głównej i Leśnej. Obsługiwane są one przez kursy PKS w Raciborzu do Kuźni Raciborskiej i Raciborza.
We wsi oprócz wyżej wymienionych przystanków znajduje się także świetlica wiejska oraz Ochotnicza Straż Pożarna. Najbliższa szkoła zlokalizowana jest w miejscowości Budziska. Największą "atrakcją" Rudy jest Kopalnia Surowców Mineralnych. Wydobywane są tam głównie piaski i żwiry, które są pochodzenia rzecznego.
Zobaczcie w galerii zdjęcia z tej niewielkiej miejscowości.