To wszystko dzięki gruntownej modernizacji, która zajęła kilka miesięcy. Ze względu na znaczenie historyczne wszystkie prace były prowadzone pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Remont dobiegł już końca, aktualnie na miejscu trwają prace porządkowe, pracownicy usuwają rusztowania i siatki ochronne. Na początku przyszłego tygodnia odbędą się odbiory. Inwestycja wyniosła ponad 1,2 mln zł, z czego 98 procent pokryły środki zewnętrzne z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Zobacz, jak wygląda gliwicki ratusz po remoncie
Ratusz w Gliwicach po remoncie. Co się zmieniło?
Historia gliwickiego ratusza sięga XV wieku. Jego dzisiejszy wygląd to efekt licznych zmian, które przeprowadzono w budynku na przestrzeni wieków. Ostatni, poważny remont budynku przeprowadzono w 2002 roku. Dlatego nie dziwi, że po 22 latach elewacja wymagała desperackiej naprawy. Choć z daleka ściany wyglądały w porządku, z bliska widać było liczne spękania.
To właśnie od elewacji zaczął się remont, który ruszył w lipcu tego roku. W pierwszej kolejności usunięto stary warstwy farby i tynku. Kolor nowej farby został dobrany tak, by tworzył spójną całość z barwami kamienic na rynku. W ramach prac wyremontowano drzwi wejściowe, wymieniono pokrycie gzymsów, rynny, a także tarcze i wskazówki zegara na ratuszowej wieży. Odnowione zostały również kraty okienne i kwietniki.
Zadbano również o renowację XVIII-wiecznej rzeźby Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej autorstwa Johanna Melchiora Österreicha, znajdującej się na jednej ze ścian budynku. Została oczyszczona, uzupełniono ubytki i spękania kamienia, odtworzono złocenia, powstała również nowa podstawa z blachy miedzianej - mówi Mariusz Kopeć, rzecznik prasowy gliwickiego magistratu.