Dawid Koczur uczy godać po Śląsku w mediach społecznościowych
Wraz z początkiem 2023 roku Dawid Koczur stworzył konto na Tik-Toku. Postanowił walczyć z głęboko zakorzenionymi stereotypami dotyczącymi Śląska. Choć już od ośmiu lat mieszka w Warszawie, to urodził się i wychowywał w Lędzinach, gdzie język śląski używany jest powszechnie. W mieście nadal funkcjonuje kopalnia "Ziemowit", w której zatrudnionych jest ponad 3,5 tysiąca osób, czyli 20 procent populacji miasteczka. Również Rodzina Dawida Koczura związana jest z kopalnią. Pracował w niej jego dziadek, a nadal pracują tam tata i brat.
Influencer postanowił edukować społeczność w temacie języka śląskiego i regionu. Na profilu prezentuje filmiki, w których wyjaśnia znaczenia poszczególnych śląskich słów, tłumaczy zagraniczne utwory na śląski, ma również dwie serie filmików - Alfabet po Śląsku oraz Piosenki po Śląsku. W jednym z najbardziej popularnych filmików (ponad milion wyświetleń) Koczur pyta znajomych z Warszawy, co po śląsku oznacza słowo "jo". Oczywiście nikt nie odpowiada prawidłowo.
Dawid Koczur - "Synek ze Śląska" ambasadorem województwa śląskiego
Od kilku tygodni na kanałach prowadzonych przez Koczura - Tik-Toku, Instagramie i Facebooku pojawiły się krótkie relacje z naszego województwa. Pierwsze ujęcia udostępniane były na relacjach. Fani wysnuwali domysły odnośnie postów, które ściśle dotyczyły województwa śląskiego. W końcu we wtorek, 17 października Koczur pochwalił się realizowanym projektem.
- "Śląskie. Złapiesz swój rytm" - już oficjalnie mogę poinformować, że zostałem ambasadorem województwa śląskiego. To dla mnie największe docenienie moich działań na rzecz promowania tego pięknego regionu - wyjaśnia Tik-Toker.
Jako pierwszy został opublikowany post, w którym lędzinianin pozuje z figurkami Bolka i Lolka, Reksia, kucharza Bartłomieja Bartoliniego, Smoka Wawelskiego i Szpiega z Krainy Deszczowców. Zdjęcia zostały wykonane w Bielsku-Białej i nawiązują do Studia Filmów Rysunkowych, które w trakcie swojego funkcjonowania stworzyło co najmniej kilkanaście bajek.
Kolejna publikacja, tym razem w formie wideo, została nagrana została w Pszczynie, a jako ostatni w mediach społecznościowych pojawił się filmik pt. "8 Faktów o Parku Śląskim". O jego kolejnych projektach dowiemy się w nadchodzących tygodniach.