Teatr Zagłębie i Zagłębie Sosnowiec - nietypowa współpraca
Jak wiele teatr może mieć wspólnego ze sportem, a zwłaszcza piłką nożną? Ktoś powie, że piłkarze - zwłaszcza w polu karnym, teatralnie się przewracają, ale - mówiąc mniej poważnie, często aktorzy z nich są na tyle mierni, że sędzia rzadko kiedy daje się nabrać na ich grę. I właściwie można byłoby się na tym wątku zatrzymać i powiedzieć, że piłkarze potrzebują dokształcenia się w grze aktorskiej w profesjonalnym miejscu od samych profesjonalistów. I tak też można by pół żartem ale i pół serio potraktować podpisanie umowy na współpracę między Teatrem Zagłębie a klubem piłkarskim Zagłębie Sosnowiec. Piłkarze zostaną przeszkoleni w grze aktorskiej, która przyda im się wtedy, kiedy na boisku zbytnio nie idzie, a teatr będzie miał ogromną, piłkarską scenę do promocji swoich działań i samego miasta.
Poważnie jednak mówiąc sama umowa jest bardzo nietypowym zjawiskiem, bowiem teatr - już tak całkiem serio, raczej nie odnajdywał się na piłkarskich boiskach, a piłkarze na deskach teatru. O co więc w tym wszystkim chodzi?
Łączymy siły, zawieramy sojusz partnerstwa, bo chcemy promować nasze miasto i region, promować aktywność fizyczną, społeczną i kulturalną. Chcemy uczyć kultury kibicowania, bo zależy nam na wychowywaniu młodego pokolenia w duchu zdrowej rywalizacji. A zachowując odrębność i autonomię chcemy współpracować, łączyć środowiska i wspólnie budować tożsamość miejsca, w którym żyjemy – mówiła Iwona Woźniak, dyrektorka Teatru Zagłębia.
Piłkarskie spektakle zostaną na stadionie. A gdzie teatr? W teatrze
Ta o tyle nietypowa umowa zawróciła trochę w głowie trenerowi Zagłębia Sosnowiec - Arturowi Derbinowi. - Może chociaż przez chwilę poczuję się jak Bruce Willis - śmiał się, po czym dodał: - Wierzę w to, że nasza współpraca tak się zacieśni, że wspólnie osiągniemy zamierzony cel. Mam nadzieję, że na naszym stadionie będziemy świadkami pięknych spektakli. Porozumienie zakłada współpracę na kilku płaszczyznach. Otwiera też drogę do tego, by śmiało łączyć kulturę i sport. Dyskutujemy wspólnie, jak to najlepiej zrobić.
Pierwsze plany mówią o organizowania warsztatów - a jakże! - teatralnych dla młodych adeptów piłki nożnej w Zagłębiu Sosnowiec. Jednak nie chodzi tu o sztukę "udawania" fauli na boisku, a zupełnie o coś innego.
Pomogą im nie tylko zrozumieć własne ciało, ale i nauczyć radzić sobie ze stresem, tremą, umiejętnie wyrażać emocje - podkreśla Jacek Jabrzyk zastępca dyrektorki ds. artystycznych i dodaje: - Będziemy wspierać się promocyjnie, by pracować nad ofertą sportowo-kulturalną. I to zarówno tą skierowaną do mieszkańców, jak i do biznesu. Chcemy razem budować tożsamość miejsca poprzez sięganie do korzeni, pokazywanie, że Sosnowiec zawsze łączył, że tu, u styku trzech zaborów, wielokulturowość, otwartość i zaciekawienie drugim człowiekiem było obecne od lat. Teraz i my chcemy tę dobrą tradycje pielęgnować.