Inwestycja w Szpitalu Murcki. Co się zmieni?
Obecnie Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy w Szpitalu Murcki zajmuje dwa piętra w jednym z budynków i oferuje 35 łóżek. Po remoncie ZPO obejmie cały obiekt i pomieści prawie dwa razy więcej pacjentów. Będą tam przyjmowani chorzy w różnym stanie zdrowia – zarówno osoby poruszające się samodzielnie, jak i pacjenci leżący, którzy wymagającą stałej opieki. Na I piętrze znajdzie się miejsce dla 16 osób (głównie w pokojach 1-osobowych), na II piętrze dla 17 osób. Piętro III będzie przeznaczone głównie dla pacjentów leżących, dla których przewidziano 27 miejsc.
Każdy z zaplanowanych zespołów łóżkowych zostanie wyposażony w pełne zaplecze higieniczno-sanitarne oraz niezbędne pomieszczenia socjalne i gospodarcze. Nie do poznania zmieni się też parter budynku. Dotychczas mieściły się tam Poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz Nocnej i Świątecznej Opieki Lekarskiej. Po przebudowie powstanie tam strefa dzienna pacjenta z gabinetami rehabilitacji, terapii zajęciowej i jadalnią. Na poziomie piwnic zajdzie się miejsce dla szatni dla personelu, serwerowni, rozdzielni oraz magazynów technicznych.
A co stanie się z poradniami? Kierownictwo szpitala uspokaja: nadal będą działać, tylko w innym miejscu, na parterze budynku "neurologii", bliżej wjazdu na teren placówki.

Co obejmie remont w Szpitalu Murcki?
Zakres planowanych prac remontowych jest szeroki i obejmuje:
- przebudowę ścian działowych
- wyburzenia
- demontaże istniejącej armatury i stolarki
- wymianę wszystkich instalacji (wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, wentylacji mechanicznej i klimatyzacji)
- montaż nowych okien i drzwi
- remont balkonów i schodów
- przebudowę instalacji deszczowej, sanitarnej i zasilania budynku
- montaż rampy dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi
Czy szpital będzie funkcjonował w trakcie remontu?
Wszystkie prace remontowe będą prowadzone w czasie działania szpitala i samego Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego. By zapewnić ciągłość funkcjonowania, roboty zostaną podzielone na etapy. Jednak pacjenci powinni się liczyć z pewnymi utrudnieniami (m.in. liczby miejsc).
Projekt jest realizowany ze środków KPO
Projekt jest realizowany w ramach programu „Rozwój opieki długoterminowej w Szpitalu Murcki Sp. z o.o. poprzez modernizację Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego” ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Termin składania ofert w przetargu mija 5 sierpnia 2025 roku. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 10 miesięcy na realizację inwestycji
Środki z KPO są skierowane m.in. na realizację zadań wynikających z map potrzeb zdrowotnych. Taką potrzebą jest niewątpliwie zwiększenie dostępności do opieki długoterminowej, co jest wynikiem zarówno trendów demograficznych, jak i długofalowych skutków chorób cywilizacyjnych, np. udarów. Opieka długoterminowa powinna też zastępować hospitalizację na oddziałach „ostrych”, gdzie przedłużające się pobyty pacjentów z przyczyn socjalnych stanowią istotny problem i ograniczają dostęp do hospitalizacji innym potrzebującym. Zjawisko to obserwujemy również w oddziałach Szpitala Murcki – mówi Krzysztof Zaczek, prezes Szpitala Murcki.