W tyskim szpitalu powstała jedyna w Polsce dźwiękosfera
Na Oddział Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narządu Ruchu trafiają m.in. pacjenci po wypadkach komunikacyjnych, ze złamaniami lub pęknięciami kości, a także osoby cierpiące na osteoporozę i inne zwyrodnienia narządu ruchu. Tutejsi lekarze specjalizują się w zabiegach endoprotezoplastyki stawu biodrowego, kolanowego oraz ramiennego, których łącznie wykonują nawet kilkaset rocznie.
Po modernizacji oddział zyskał nową infrastrukturę, wszystkie stanowiska zaopatrzone są w gazy medyczne, każda sala ma swój własny węzeł sanitarny. Co więcej, na oddziale powstała dźwiękosfera - pierwsza tego typu instalacja w Polsce, która ma pomagać w rekonwalescencji i relaksie pacjentów.
Jak działa taka dźwiękosfera? W każdej sali chorych, na korytarzu i pozostałych pomieszczeniach zostały zainstalowane głośniki. Już wkrótce popłyną z nich kojące dźwięki, które wpływają pozytywnie na samopoczucie organizmu. Nie będzie to jednak muzyka klasyczna ani relaksacyjna, tylko kombinacje dźwięków skomponowane przy użyciu specjalnego algorytmu. Aplikacja na podstawie istniejących nagrań i zgodnie z ustalonym scenariuszem będzie tworzyć jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne kompozycje.
Sponsorem instalacji jest firma Zonda Krypto, a za wdrożenie i wykonanie odpowiada śląska Fundacja Soundscape.
Jak podają wykonawcy projektu, Fundacja Soundscape, instalacja ma być niejako przestrzenią i dyfuzorem pomiędzy ciszą panującą w salach pacjentów a naturalnym, codziennym hałasem oddziału. Każda z sal, w której leżą chorzy będzie osobną sekcją, w której usłyszymy inne dźwięki, a jeszcze inne - na korytarzu oddziału (...) To szczególnie istotne z punktu widzenia chorych, którzy niejednokrotnie spędzają w szpitalu długie dni i tygodnie. Dźwiękosferę będzie można zaprogramować zgodnie z zegarem, porami dnia oraz na bieżąco modyfikować kompozycje, jakie usłyszą pacjenci - przeczytamy w komunikacie na stronie tyskiego magistratu.
Co nowego na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej?
Specjaliści z Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej wykonują rocznie tysiące zabiegów operacji z zakresu jelit, wątroby, żołądka, trzustki i innych narządów. Po przebudowie na odziale zwiększyła się liczba sal chorych oraz ich komfort. Teraz każda jest wyposażona w elektrycznie sterowane łóżka i własny węzeł sanitarny.
Remont oddziałów trwał 1,5 roku, a wartość całego projekty wyniosła ponad 24 mln zł. Prawie całą kwotę (23,74 mln zł) pokryły Tychy z własnego budżetu jako właściciel spółki Megrez. Pozostałą część zapłacił szpital ze środków własnych. Łącznie miasto zainwestowało już 100 mln zł w remonty różnych oddziałów szpitala.
Udane i planowane inwestycje w Szpitalu Megrez w Tychach
Ogromna liczba inwestycji w tyskim szpitalu została zrealizowana w ciągu ostatnich trzech lat. W 2021 roku otwarto zmodernizowany Oddział Ginekologiczno-Położniczy, Porodówkę oraz Oddział Neonatologiczny. W tym samym roku zainstalowano wielką myjkę do dezynfekcji sprzętu szpitalnego i zakupiono szereg nowych urządzeń medycznych, takich jak aparaty do tlenoterapii i kardiomonitory.
W 2022 roku zakończyła się termomodernizacja budynku szpitala, a na dachu pojawił się neon. W ciągu ostatnich kilku miesięcy modernizację przeszedł Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, wznowiona została również działalność Oddziału Neurologii.
Ale to nie koniec inwestycji. W planach jest uruchomienie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) w miejscu obecnej Izby Przyjęć, budowa nowego bloku operacyjnego i modernizacja kolejnych oddziałów.