Szkoła w Chmurze - spotkanie uczniów w Centrum Spotkań

i

Autor: Szkoła w Chmurze (Facebook)

Katowice

Szkoła w Chmurze liczy, że prezydent Katowic zmieni zdanie w sprawie likwidacji szkół

"W Pani rękach jest dalszy los tej Szkoły i naszych dzieci. Zamknięcie tej Szkoły będzie dla naszych rodzin ogromnym ciosem, a zrobienie tego w trakcie roku nie ma żadnych podstaw ani uzasadnienia" - piszą przedstawiciele Szkoły w Chmurze w petycji skierowanej do Śląskiej Kurator Oświaty. A w duchu liczą, że prezydent Katowic zmieni własną decyzję.

Katowice kontra Szkoła w Chmurze

Konflikt między władzami Katowic a dyrekcją Szkoły w Chmurze trwa. Przypomnijmy. 9 stycznia prezydent Katowic Marcin Krupa podpisał decyzję o likwidacji obu szkół - podstawówki i liceum. Wszystko dlatego, że po wymuszonej zmianie siedziby dyrekcja placówki nie dostarczyła urzędnikom opinii Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

Dyrekcja Szkoły w Chmurze zarzuca władzom miasta, że ignorowały wielokrotne prośby o spotkanie i uważa, że działały z pełną determinacją, a likwidacja szkół była zaplanowana. Ponadto placówka oskarża magistrat o przetrzymywanie należnej jej subwencji oświatowej w kwocie milionów złotych. Tymczasem urzędnicy tłumaczą, że wszystkie podjęte decyzje wynikają z przepisów prawa w obszarze edukacji i to SZwCH nie dotrzymała ustawowych wymogów.

Spotkanie władz Katowic z przedstawicielami Szkoły w Chmurze

By załagodzić konflikt, Katowice zaproponowały spotkanie między urzędnikami, przedstawicielami Szkoły w Chmurze i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wstępną datę wyznaczono na piątek 15 lutego.

Placówka prosiła o pilne spotkanie z wiceprezydentem Waldemarem Bojarunem już 22 stycznia. Wówczas chodziło o artykuł jego autorstwa, który pojawił się na stronie Unii Metropolii. Zastępca prezydenta krytykował w nim edukację domową.

Pod koniec tego samego tygodnia, w piątek, odebraliśmy pismo z Urzędu Miasta w Katowicach. Jednak nie z zaproszeniem na rozmowy, a informacją, że nasze szkoły zostały wykreślone. Cenimy dialog w rozwiązywaniu trudności. Obecnie, z racji powagi sytuacji, nie widzimy innego tematu do rozmowy niż odwołanie decyzji o likwidacji szkół. Liczymy, że wykreślone zostaną nie nasze placówki, a wszystkie urzędnicze “koncepcje” zakładającą złą wolę i przebiegłość - mówią przedstawiciele Szkoły w Chmurze.

Czy prezydent Katowic zmieni zdanie w sprawie Szkoły w Chmurze? 

W międzyczasie Szkoła w Chmurze złożyła odwołanie od decyzji prezydenta Katowic w sprawie likwidacji szkół do Śląskiego Kuratorium Oświaty. Teraz sprawą zajmie się śląska kurator Aleksandra Dyla - chyba, że Marcin Krupa uchyli bądź zmieni własną decyzję. Na takie rozstrzygnięcie sprawy ma nadzieję dyrekcja Szkoły w Chmurze.

"Odwołanie szkoły rozpatrzy Śląskie Kuratorium Oświaty w Katowicach. Ale mógłby to zrobić jeszcze sam prezydent. W postępowaniu odwoławczym organ pierwszej instancji może uchylić lub zmienić własną decyzję w ramach tzw. autokontroli w terminie 7 dni od wpłynięcia odwołania" - wyjaśniają przedstawiciele placówki. 

Mimo wszystko liczą się z tym, że prezydent decyzji nie zmieni. Dlatego planują złożyć petycję do Śląskiej Kurator Oświaty. Pod apelem o uratowanie szkół podpisało się ponad 10 tys. osób. Dokument ma trafić w ręce kurator Aleksandry Dyli w środę 14 lutego.